ترند چیست؟

0

حتما در مطالب مختلفی که در سایت چی بپوشم یا در سایت‌های دیگر مد خوانده‌اید به کلمه ترند برخورده‌اید. و حتما این سوال برای شما پیش آمده است که ترند چیست؟ چه معنایی دارد و کاربرد آن در مد چیست؟ در این مطلب می‌خواهیم درباره ترند صحبت کنیم. ترند چه کاربردی دارد؟ نقش آن در مد چیست و پیش بینی آن چگونه انجام می‌شود؟

صنعت مد محصول عصر مدرن است. قبل از اواسط قرن 19 بسیاری از لباس‌ها به صورت سفارشی دوخته می‌شدند. از قرن 20 با ظهور فناوری‌های جدید مانند تولید چرخ خیاطی، ظهور سرمایه‌داری جهانی و ایجاد کارخانه‌های تولید لباس متعدد، لباس‌های متنوع با استاندارهای خوب و قیمت مناسب در اختیار مردم قرار گرفت. روند مد و ترند تحت تاثیر عواملی همچون عوامل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فناوری است.

ترند چیست؟

فرهنگ سیاسی نقش مهمی در صنعت مد و فشن ایفا می‌کند. مد امروز بازتابی از تغییراتی است که در طول سالیان دراز دنیا به خود دیده است. فناوری نقش مهمی در بسیاری از جنبه‌های جامعه امروزی بازی می‌کند. تاثیرات فناوری در حال رشد در صنعت مد و فشن بیشتر آشکار می‌شود. تحولات در دستگاه‌های تولید و دوخت پارچه و ابزارهایی که به طراحان در ایجاد طرح‌های زیبا و جذاب کمک خواهند کرد نمونه‌ای بارز و روشن از تاثیر فناوری بر صنعت مد و فشن است.

ترند چیست؟

روند مد یا ترند چیست؟

هر چیزی که در یک بازه زمانی خاص مد شود و یا قرار باشد که مد بشود یک روند مد نامیده می‌شود. روند مد می‌تواند در حیطه پوشاک، استایل، شکل اندام، معماری و یا دیگر فاکتورهای اجتماعی باشد. روندهای مد یا ترند‌ها بسیار سریع تغییر می‌کنند و وقتی صحبت از ترند می‌شود منظور آخرین روند یا ترند در دنیای مد است. واژه مدگرا و یا غیر مدگرا اصطلاحاتی هستند که در رابطه با هر فرد در خصوص رعایت کردن و یا رعایت نکردن روند مد در زمان حاضر استفاده می‌گردد.

ترندهای مد اکثراً در بازه‌های زمانی سه ماهه و با تغییر فصل ایجاد یا تعیین می‌گردند. در مجامع پیگیری کننده مد و فشن به تناسب روندهای مد همواره گروه‌هایی به عنوان پیش بینی‌کنندگان روند مد حضور دارند. که با تحلیل بازار و شواهد و نیازسنجی بازار به تعیین و پیش بینی روند مد می‌پردازند.

ترند چیست؟

پیش بینی مد و ترند چیست؟

این ترند‌ها و روند‌ها در دنیای مد باعث شده است تا رشته‌های جدیدی مثل پیش بینی روند مد یا Fashion forecasting به وجود آید. وظیفه پیش بینی کننده‌های روند مد این است که به سوالاتی مانند سوالات زیر پاسخ دهند:

  • مد امسال چیست؟
  • رنگ سال چیست یا رنگ‌های امسال چه رنگ‌هایی هستند؟ این رنگ‌ها از کجا می‌آیند؟
  • اکسسوری مد روز چیست؟
  • چه کسانی مد سال آینده را پیش بینی می‌کنند؟

پاسخ این سوالات اهمیت زیادی دارد و همه افراد متخصص در مد از جمله طراحان باید از آن‌ها آگاه باشند.

مطالب مرتبط:

1- کفش های شفاف مدل جدید تابستان

2- جدیدترین مدل بوت زنانه برای پاییز ۹۵

3- عینک آفتابی گربه ای برای خانم های خوش تیپ

مهفام میرزایی
نویسنده: مهفام میرزایی
کارشناس ارشد طراحی صنعتی، طراح لباس، تصویرساز و نویسنده مد


دیدگاه شما

سارا هنجنی در تاریخ 21 می 2017

چه نکات خوبی گفتی مهشید جان
مرسی از مقاله ای خوبت
مرسی از چی بپوشم

امیر شاهی در تاریخ 30 اکتبر 2021

مطلبای خوبی که تو سایتتون میذارین قابل تقدیره. خیلی ممنونم که دارین سعی میکنین کار مردم رو راه بندازین. اینقدر اینترنت تو زندگی مردم نقش پر رنگی پیدا کرده که حتی دیگه واس لوله بازکنی برچسب ها بی معنا شدن و کسی دیگه نمیره روی در و دیوار دنبال لوله بازکن بگرده. خیلی از کتاب ها الان آنلاین پیدا میشن و واسه آموزش دیدن خیلی از کارها نیازی نیست بریم دنبال کلاسهای حضوری. واقعا ازتون ممنونم که کار رو برامون راحت تر کردین. من الان دیگه همه کارام از پیدا کردن آموزش های ساده تا چاه بازکنی خونم رو اینترنتی اوکی میکنمارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :