تاریخچه حلقه ازدواج

انگشتر عروسی یا حلقه نامزدی و کاربرد آن در فرهنگ های مختلف معانی متفاوتی دارد که در طول قرن ها دستخوش تغییرات گسترده ای شده است. مثلا پیش از قرن بیستم در آمریکا فقط زنان حلقه به دست می کردند اما از قرن بیستم زن و شوهر هر دو مشتری حلقه نامزدی و حلقه ازدواج شدند. تاریخچه حلقه نامزدی به قرن ها پیش باز می گردد که در این مطلب به آن خواهیم پرداخت و چگونگی شکل گیری این رسم و آداب آن را در تاریخچه حلقه ازدواج بررسی خواهیم کرد.

تاریخچه حلقه ازدواج

منشا
باور بر این است که اولین نمونه های حلقه ازدواج در مصر باستان و به ۶۰۰۰ سال پیش باز می گردد، حلقه هایی از جنس طلا و نقره که بین زوج ها رد و بدل می شده است. آن ها فرم گرد را انتخاب کردند چون نماد ابدیت بود و عشق پایدار بین زن و مرد را نشان می داد. آن ها حلقه را در دست چپ و در انگشت چهارم می کردند چون معتقد بودند در این انگشت رگی وجود دارد که مستقیما به قلب متصل است. پس از مصر رسم حلقه ازدواج به تدریج در شرق و سپس غرب توسعه یافت.

تنوع حلقه ها
در هر دورانی مدل های مختلفی از حلقه های نامزدی رواج داشته است مثلا در دوران بیزانس حلقه ها تصویر حضرت عیسی را داشتند. حلقه های پازلی نیز ابتدا در زمان خلفای بغداد مرسوم بودند و سپس به غرب راه یافتند، در طول قرن ۱۶ و ۱۷ میلادی مردان اروپایی موظف بودند یک انگشتر نگین دار به همسر خود هدیه دهند. این انگشتر ها دو حلقه بودند که با هم چفت می شدند و در مراسم عروسی هر یک از زن و مرد یکی از آن را به دست می کردند و پس از عروسی زن هر دو را با هم به دست می کرد.

جنس و شکل حلقه ها
در کشور های غربی جنس حلقه ها از طلای زرد یا سفید یا پلاتین و یا پالادیوم است که اخیرا حلقه هایی از جنس سیلیکون هم تولید شده اند. استفاده از فلزات گران به معنای ارزش و اهمیت ازدواج است. اخیرا حک کردن نام زوج ها روی حلقه نیز باب شده است. در بیشتر کشور ها مرسوم است که حلقه مرد ساده و بدون تزئین و حلقه زن دارای نگین باشد.

بهترین و پر کاربردترین فلزی که برای ساخت حلقه استفاده می کنند طلا است. در جنگ جهانی دوم برای افزایش کیفیت، عیار طلا را از ۹ به ۲۲ افزایش دادند. اما امروزه طلای سفید و زرد با انواع کیفیت و وزن‌های مختلف در ساخت حلقه به کار برده می‌شود. شاید بتوان گفت بیشترین تنوع در انتخاب حلقه در همین دوره است. زوج‎های امروزی اکثرا به دنبال خرید حلقه‌های ست هستند و علاوه بر این خیلی از آن‌ها تمایل دارند طرح خاص خود را سفارش دهند.

تاریخچه حلقه ازدواج

انگشتر الماس
اولین حلقه الماس شناخته شده که به عنوان حلقه نامزدی به کار رفته در قرن پانزدهم میلادی توسط شاهزاده اتریش به ماری بورگوندی داده شد که اول نام وی با قطعات الماس روی حلقه کار شده بود. پس از آن حلقه های الماس بین زوج ها باب شد و هر چه الماس بزرگتر بود نشان دهنده منزلت بالا تر خانواده داماد بود. با کشف معادن الماس در کشورهای مستعمره آفریقایی در قرن نوزدهم استفاده از الماس در حلقه ها شایع شد.

مطالب مرتبط:

۱- جدید ترین مدل ها حلقه نامزدی برای خانم های جوان

۲- راهنمای خرید حلقه عروسی

۳- ۵ قانون استفاده از انگشتر و حلقه

مهفام میرزایی
نویسنده: مهفام میرزایی
کارشناس ارشد طراحی صنعتی، طراح لباس، تصویرساز و نویسنده مد


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :