بدون آرایش هم می‌توان زندگی کرد

بیشتر خانم‌ها صبح خود را با آرایش آغاز می‌کنند و معمولا زمان زیادی را صرف این کار می‌کنند. از هزینه سرسام آور لوازم آرایشی که بگذریم بیشتر این مواد باعث آسیب به پوست و تسریع فرآیند پیری می‌شوند. طبق آمار ایران جزو کشورهای پرمصرف در زمینه لوازم آرایشی است بنابراین باید یک بازنگری اساسی در فرهنگ آرایش در میان ایرانی‌ها صورت بگیرد و بدانیم که بدون آرایش هم می‌توان زندگی کرد اما چطور؟

کرم پودر، ریمل، سایه رژ لب و … وسایلی که به بخشی از زندگی بیشتر خانم‌ها تبدیل شده‌اند و هر روز از آن‌ها استفاده می‌کنند تا چهره طبیعی خود را به چهره‌ای برای حضور در اجتماع تبدیل کنند. اما این کار تا چه اندازه ضرورت دارد؟ آرایش را می‌توان مانند اکسسوری‌ها در نظر گرفت که استفاده از آن ضروری نیست اما به مقدار کم و اندازه آن ضرورت دارد.

این مفهوم را با مقایسه مثالی از قرن‌های قبل می توان تشریح کرد. پیش از سال 1920 زنان در غرب در لباس‌های خود از وسیله‌ای به نام ک رس ت استفاده می‌کردند تا ایراد اندام خود را بپوشاند و آن را به تنها فرم قابل قبول یعنی ساعت شنی تبدیل کند. فشاری که این وسیله به اندام‌های داخلی و استخوان بندی آنان وارد می‌کرد در بیشتر مواقع غیرقابل تحمل بود. ک رس ت‌ ها وسیله ای بودند که زنان را به موجوداتی عروسک وار تبدیل می‌کردند که امکان فعالیت نداشت. چون هیچ شکل دیگری در اجتماع قابل قبول نبود.

در حال حاضر این مساله در مورد آرایش زنانه مطرح است، استانداردهای فعلی زیبایی مثل چشمان درشت، بینی باریک، لب‌های پر، گونه برجسته و پوست بی‌نقص که توسط رسانه‌ها تبلیغ می‌شود تنها با آرایش زیاد و گاهی عمل‌های جراحی قابل دسترسی است. رسانه‌ها با تعریف این استاندارد‌ها توسط افراد بی‌دلیل مشهور شده‌ای مثل کیم کارداشیان و القای سبک زندگی آن‌ها به سایر افراد درصدد هستند که فروش لوازم آرایشی را به خصوص در کشورهای در حال توسعه که زنان در آن‌ها از کمبود اعتماد به نفس رنج می‌برند افزایش دهند.

شما با یک جستجوی ساده در اینترنت با حجم عظیمی از کلیپ‌های آموزش آرایش و نقد لوازم آرایشی که همگی با اهداف تبلیغاتی صورت می‌گیرند مواجه می‌شوید که شما را برای مصرف بیشتر تشویق می‌کند و خود طبیعی شما را نقد می‌کنند. یک شکل شدن و شبیه شدن همه افراد به هم از مشکلاتی است که جامعه ما با آن مواجه شده است در حالی که هر کسی در نوع خود زیباست و بدون آرایش هم می‌توان زندگی کرد.

مطالب مرتبط:

1- چگونه چشم‌ها را آرایش کنیم؟

2- چگونه چشم درشت داشته باشیم؟

3- چشم‌های پف کرده را چگونه آرایش کنیم؟دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :