طهرون بپوشیم : به پویش ترویج طراحی لباس و طراحی پارچه بپیوندید

طهرون بپوشیم نام پویش برای ترویج طراحی لباس، طراحی پارچه و تزئینات لباس است که با موضع نگاره‌های هنری کاخ موزه گلستان که تنها اثر ثبت شده جهانی در شهر تهران است از امروز به صورت رسمی آغاز به کار کرده است. با چی بپوشم همراه باشید. 

پویش طهرون بپوشیم چگونه آغاز شده است؟

پویش طهرون بپوشیم یک رخداد بزرگ با جنبه‌های مختلف تاریخی، اجتماعی، فرهنگی  با جلب حمایت و همکاری ارگان های مرتبط و متولی امر پوشش در ایران است. این حرکت با حمایت شهرداری منطقه ۱۲ تهران به جهت ایجاد و تسهیل امور اجرایی در زمینه بهره برداری از فضاها و انتخاب یک مکان با هویت بصری و درونی غنی از دل قلب کلان شهر تهران، “کاخ گلستان” و با همکاری دانشگاه هنر تهران، در جهت هدایت و راهبری اصولی در مراحل تولید و خلق اثر با موضوع  “لباس اجتماع زنانه و مردانه” در تاریخ یکم دی ماه با بازدید هنرمندان، نخبگان، دانشجویان و طراحان لباس رقم خواهد خورد.

یکی دیگر از سازمان‌ها و متولیان  مهم امر لباس بنیاد ملی مد و لباس ایران  با حضور کارگروه خود، بعنوان یکی دیگر از حامیان معنوی در کنار این پویش قرار دارد. هدف ما ارایه یک کانسپ  قوی، توصیف و پردازش در دو مقوله تئوری و عملی با نگاه دقیق به لباس دوره “قاجار” است تا از سرآغاز، لباس ایرانی را که از دوره “پهلوی اول” به نگاهی تقلیدگر از غرب ارائه شده است، اصلاح و با طرح افکنی های نوین، تن پوشی زیبا، فاخر، ارزشمند با حفظ ارزش های انسانی ایرانی اسلامی، طراحی و پس از داوری و ارائه آثار منتخب در موزه نگهداری گردد.

طهرون بپوشیم : به پویش ترویج طراحی لباس و طراحی پارچه بپیوندید

اهداف پویش طهرون بپوشیم چیست؟

با هدف ایجاد گفتمانی کاملا ایرانی در پوشش، «طهروون بپوشیم» تکیه خود را بر روی حیطه ای از تاریخ پوشاک در ایران قرار داده است که آن را به نوعی سرآغازگر هجوم و الگو برداری از پوشش غربی می توان دانست؛ برهه تاریخی که شاید در آن شاهد آخرین نوع پوشش‌ها با هویت کاملا ایرانی در شهری همچون تهران هستیم. از این رو، تمرکز تاریخی این پویش بر روی نوع  پوشش دوران قاجار تا انتهای دوران حکومت ناصرالدین شاه (۱۲۷۵ هجری شمسی/ ۱۸۹۶ میلادی)، قبل از نفوذ کامل لباس های غربی، است تا بتوان شاهد نوعی از پوشش کاملا ایرانی در شهر تهران باشیم؛ کلان شهری که خود به تمامی نماینده کل اقوام و فرهنگ هاست و یکی از جنبه های ایشان به جهت همسان و همگونی بحث پوشش اجتماعی است.

برای رسیدن به هدفی منسجم، موزه کاخ گلستان به واسطه پیشینه تاریخی خود و اهمیت جایگاه سیاسی و هنری آن در دوران قاجار به عنوان منبع الهام طراحان در نظر گرفته شده است. این کاخ که به واسطه موقعیت جغرافیایی خود در «قلب تهران» نیز حائز اهمیت است، با توجه به غنای آثار هنری موجود در آن یکی از بهترین و کامل ترین مراکزی است که در ایران و متعاقبا شهر تهران، در بر دارنده انواع و اقسام هنرهای موجود در دوران قاجار می‌باشد. از این رو، طهرون بپوشیم  با در نظر گرفتن پوشاک دوران قاجار و همچنین بنای کاخ گلستان به عنوان تکیه گاه اصلی خود در این پروژه دست به خلق لباس اجتماع  با هویت ایرانی و با ویژگی‌های مناسب زمان معاصر برای زنان و مردان جهت حضور در اجتماع کنونی کلان شهری همچون تهران می زند.

نگاه‌ها و وام گیری‌های جسته و گریخته‌ای که جامعه ایرانی آشکارا از دوران حکومت قاجار، به واسطه عناوینی همچون تجدد و تجددگرایی، از فرهنگ غربی داشته منجر به تقلید و الگو برداری از فرهنگ و متعاقبا پوشش غربی گردید که این مهم طی دوران های بعد نیز به امری نهادینه شده در پوشش ایرانیان تبدیل شده است. در این راستا، یک گروه علمی و پژوهشی گرد هم آمده تا با حمایت شهرداری منطقه ۱۲ تهران، طرح پیشنهادی با عنوان طهرون بپوشیم را با هدف شکل دهی و باز تولید لباس‌هایی تماما ایرانی آغاز نماید.

طهرون بپوشیم با تکیه بر تاریخ پوشاک در ایران سعی بر ارایه نگاهی جدید بر پوشش ایرانیان و تا حد امکان برگرداندن هویت ایرانی به پوشش معاصر آنان دارد. این کارگروه در تلاش برآن است تا با خود انگیختی به سراغ فرهنگ ناب ایرانی برود و با اصول صحیح به تولید لباس، طراحی پارچه، تزئینات لباس و تصویرسازی بپردازد. این مهم با تکیه براصول و فرهنگ منطقه ای در تهران و نگاه به پیشینه لباس‌های خود با هدف جایگزین کردن گفتمانی از جنس و ساختار ایرانی با فرهنگ و آداب غربی پوشی شکل و بسط می یابد.

طهرون بپوشیم : به پویش ترویج طراحی لباس و طراحی پارچه بپیوندید

روند پویش طهرون بپوشیم چگونه است؟

پویش طهرون بپوشیم یک رویداد بزرگ تاریخی، فرهنگی و هنری است که در قالب نشست و کارگاه های آموزشی تعریف شده است .

این رویداد ویژه طراحان حرفه ای و نیمه حرفه ای لباس با تخصص لباس اجتماعی زنانه و مردان است .

تعریف حرفه ای : طراحانی که دارای رزومه بیش از ۳ سال در زمینه طراحی و یا دوخت لباس اجتماعی هستند و یا دارای خانه مد حرفه ای و تخصصی می باشند.

تعریف نیمه حرفه ای: طراحانی که در موسسات و دانشگاه ها اموزش عالی در حال تحصیل می باشند و توانایی ارائه  حداقل طراحی لباس، جنسیت سازی، و نازک دوز می باشند.

بخش اول رویداد طهرون بپوشیم

(۸ دی ماه  ، ساعت ۱۰ صبح ، کاخ گلستان)

در هشتم دی ماه ۱۳۹۶ راس ساعت ۱۰ صبح به همراه اساتید گروه پژوهش  دکتر محمد ریاضی و دکتر الهام اعتمادی به جهت بازدید و عکاسی از کاخ و عمارت های داخل مجموعه ” کاخ کلستان” به همراه اساتید گروه طراحی پارچه و لباس، ضمن  دادن توضیحات بصورت شفاهی  برای طراحان حاضر در مورد پیشینه بنا و رویدادهای تاریخی اثر روش چگونه دیدن جهت طرح افکنی و برداشت بخشی از هویت بصری اثر معماری و یا هویت درونی از دوره قاجار توضیح و طراحان شرکت کننده ملزم به شرکت در این بازدید می باشند.

نشست کارگاه پوشاک قاجار در تصویر  

(۱۲ دی ماه ، ساعت ۱۵ – سالن اجتماعات موزه ملک)

با توجه به انتخاب دوران قاجار (از آغاز حکومت آقا محمد خان تا پایان حکومت ناصرالدین شاه)  به عنوان حیطه زمانی مورد تمرکز در پویش طهرون بپوشیم بدون شک آشنایی شرکت کنندگان محترم با البسه زنان و مردان در این بازه زمانی امری ضروری است. از این رو کارگاه «پوشاک قاجار در تصویر»، به عنوان سنگ بنای اولیه در این پویش، با هدف آشنایی هر چه بیشتر شرکت کنندگان با البسه دوران قاجار برگزار می گردد. در این کارگاه با استفاده از تصاویر گوناگون  به بحث و بررسی اجزای مختلف پوشاک مردان و زنان قجری خواهیم پرداخت. تلاش بر آن است که پس از این نشست شرکت کنندگان به شناختی بصری فراتر از کلیشه های رایج منسوب شده به البسه این دوران، دست یابند. بدون شک انعکاس این شناخت در کارگاه های پیش رو منجر به اقتباسی علمی و نزدیک به واقعیت از لباس های این دوران می گردد.

کارگاه طراحی لباس از ایده تا اجرا  

(۱۴ دی ماه، ساعت ۱۳/۳۰ تا ۱۷/۳۰ – سرای کاظمی، سه هفته متوالی)

در این کارگاه طراحان با توجه به انتخاب و نوع نگاه خود به مقوله بصری و هویتی بعنوان کانسپت پروژه از”کاخ گلستان “و با کمک از استاد راهنما استاد علی فانی شروع به تولید طرح های اولیه (اتود) از لباس مد نظر خود خواهند کرد . این طرح ها بر روی کاغذ طراحی  با انواع تکنیک ها اعم از تکنیک مداد رنگی، ماژیک، آبرنگ و …. به نمایش جزئیات طراحی خود خواهند پرداخت. چالش بزرگ این گروه استفاده از پارچه متقال در طراحی لباس است تا پارچه کم ارزش را به یک اثر بدیع هنری به وسیله برش، الگو سازی، چاپ پارچه، نقاشی روی پارچه، دوخت های سنتی و مدرن تبدیل نمایند. در این کارگاه از مرحله طراحی پایه تا کار نهایی رخداد دنبال خواهد شد.

کارگاه طراحی تا چاپ پارچه 

(۱۴دی ماه، ساعت ۹ تا ۱۳، سرای کاظمی، سه هفته متوالی)

در این کارگاه با راهنمایی استاد بنفشه مقدم طراحان تنها به مقوله طراحی پارچه با نگاه به لباس اجتماعی مردانه و زنانه  بصورت تخصصی خواهند پرداخت و آثار تولیدی پس از داوری و با رعایت استانداد های در بخش طراحی به مرحله دوم ( چاپ ) راه پیدا خواهد کرد.

 داوری بخش اول رویداد

پس از تولید آثار در سطح تصویر سازی با جزئیات کامل اثر اعم از مشخص بودن نکات فنی در طرح آثار به دبیرخانه جشنواره ارسال تا جهت داوری و حضور به مرحله اجرا انتخاب گردد.

طهرون بپوشیم : به پویش ترویج طراحی لباس و طراحی پارچه بپیوندید

بخش دوم رویداد طهرون بپوشیم

کارگاه دوخت و الگو سازی لباس (داوری نهایی)

پس از اعلام نفرات راه یافته به بخش دوم رویداد طراحان ملزم به الگو سازی پیش از آغاز این کارگاه و ارائه آن جهت رفع اشکال در به استاد راهنمای مربوطه می باشند. استاد علی فانی سالک به همراه دستیار دوخت سرکار خانم مژگان ملک در جهت رفع ایراد الگو سازی و دوخت طراحان راه یافته به این بخش تلاش خواهند کرد تا به رسیدن به یک دوخت بی نقص کمک نمایند.

کارگاه تزئینات لباس (داوری نهایی)

این کارگاه که با همکاری استاد علی فانی سالک در بخش دیزاین و سرکار خانم آفاق امیریان استاد اجرائی این بخش اداره و سرپرستی خواهد شد. کارگاه  تزئینات لباس در جهت تکمیل بعضی از آثار که در مرحله طراحی لباس اولیه پیش بینی دوخت های سنتی یا مدرن را در طرح بصورت بصری ارائه و به تائید داوران رسیده است اجرا خواهدشد .

بخش سوم رویداد طهرون بپوشیم

داوری نهایی

در این بخش از آثار تولید شده از ایده تا اجرا و طراحی و چاپ پارچه ، نمایشگاهی برپا و در مراسم اختتامیه از نفرات اول تا سوم تقدیر به عمل خواهد آمد.

مطالب مرتبط:

۱- هفتمین جشنواره مد و لباس فجر را در چی بپوشم دنبال کنید

سارا هنجنی
نویسنده: سارا هنجنی
دوستام به من میگن خوره مد بعضی هام میگن عشق تیپ زدن. لباس پوشیدن از بچگی برام مهم بوده، چند وقتی میشه که با سایت چی بپوشم به عنوان نویسنده همکاری میکنم. خیلی خوبه که آدم کاری انجام بده که دوست داره:)


دیدگاه شما

آسنا در تاریخ 29 دسامبر 2017

کاش به طراحان لباس ایرانی اهمیت بیشتری بدیم
مرسی چی بپوشم

سارا هنجنی در تاریخ 29 دسامبر 2017

طهرون بپوشیم یک پویش خیلی خوبه که از همه طراحان لباس میخوام به اون بپیوندند

مرسانا خوشگل در تاریخ 29 دسامبر 2017

عالی بود. مرسی چی بپوشمارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :