مصی روشن در
2,524

نگاهی به استایل‌های فوق جذاب در یک سریال کاملا عجیب غریب!

نگاهی به استایل‌های فوق جذاب در یک سریال کاملا عجیب غریب!

این روزها فصل چهارم سریال «اتفاقات عجیب» (Stranger Things) که از شبکه نتفلیکس پخش می‌شود با داستان‌سرایی خوب و متقاعد کننده و رمز و راز جذاب نظر مخاطبان را حتی بیشتر از سه فصل قبل به خودش جلب کرده چون عامل وحشت به میزان قابل توجهی به آن اضافه شده است. اما این مجموعه تحت تأثیر ژانر فیلم‌های علمی تخیلی نوستالژیک دهه 1980 است که موجب شده به موفقیتی عظیم دست پیدا کند.

طراحی لباس سریال چیزهای عجیب غریب

بخش مهمی از این تداعی کننده نوستالژی، طراحی لباس آن توسط ستاره‌ای مثل کیمبرلی آدامز در فصل‌ اول و بهترین‌های طراحی لباس در فصل‌های بعدی است که کاملا مطابق با دهه هشتاد میلادی کارشان را انجام داده‌اند. در طراحی لباس آنها جزئیات کاملا درست به نظر می‌رسند و انگار اشخاص واقعی همان دوره جلوی دوربین قرار گرفته‌اند. به همین بهانه نگاهی مختصر به طراحی لباس این سریال خواهیم داشت.

طراحی لباس سریال چیزهای عجیب غریب

کیمبرلی آدامز:واکنش‌ها فراتر از تصور بود

کیمبرلی آدامز که در چهار قسمت ابتدایی فصل اول طراحی لباس سریال چیزهای عجیب‌تر را به عهده داشته، این‌طور گفته: «ما می‌دانستیم که اتفاقی خاص رخ می‌دهد اما واکنش‌ها فراتر از آن چیزی بود که هر کسی می‌توانست تصور کند. برای برادران دافر (کارگردان‌های این سریال) خیلی مهم بود که شخصیت‌ها را آنقدر واقعی تصویر کنند که کاریکاتوری از شخصیت‌های واقعی دهه 80 نباشند.

طراحی لباس سریال چیزهای عجیب غریب

من عکس‌های مربوط به دهه هشتاد را دیدم تا تصوراتم را کنار بگذارم و بفهمم واقعا چطور ظاهر هر شخصیت را طراحی کنم. تحقیقات من از شخصیت‌های فیلم آن دوره گرفته تا کاتالوگ‌ها، مجلات، آلبوم‌های عکس خانوادگی و به‌ویژه کتاب‌های سالیانه از ایالت‌های غرب میانه در سال 1983 را شامل می‌شد.»

طراحی لباس سریال چیزهای عجیب غریب

طراحی لباس فصل اول سریال اتفاقات عجیب که توسط آدامز (چهار قسمت اول) و مالگوسیا تورزانسکا (چهار قسمت دوم) انجام گرفت که به دلیل ترکیب طرح‌های معتبر با محیط روستایی و همچنین ارجاع به فیلم‌ها و نمایش‌های محبوب دهه 1980 مورد تحسین منتقدان قرار گرفت.

طراحی لباس سریال چیزهای عجیب غریب

آدامز گفته: « من همیشه سعی می‌کنم سطح جزئیات را بالا ببرم. هر جزئیات برای هر شخصیت تفاوت ایجاد می‌کند حتی اگر هرگز روی صفحه نمایش دیده نشود. لباس به بیان داستان کمک می‌کند و مجموعه لباس‌های مناسب به بازیگر کمک می‌کند که نسبت به شخصیتی که بازی می‌کند احساس وفاداری کند.

عکس‌ها کنار واقعیت ها

آدامز عکس‌های شخصیت‌های سریال را با تصاویری از تحقیقات خود کنار هم قرار داد تا ظاهر هر شخصیت را متمایز کند. او لباس شخصیت‌های پس‌زمینه و نقش‌های‌ فرعی را با همان دقت شخصیت‌های اصلی طراحی کرد. او گفته: «همه آنها بخشی از مجموعه‌هایی هستند که جهان در حال فیلمبرداری را خلق می‌کنند.»

طراحی لباس سریال چیزهای عجیب غریب

یکی از لباس‌هایی که در دهه هشتاد مد بود  پولوشرت‌های آستین بلند راه‌راه با استایل ورزشی بود که البته حالا دوباره به دنیای مد راه پیدا کرده‌اند. در این سریال بارها شاهد بوده‌ایم که شخصیت «نانسی ویلر» با بازی ناتالیا دایر این لباس را پوشیده است. طراحان لباس سریال اتفاقات عجیب به تی‌شرت آستین کوتاه راه راه را هم علاقه نشان داده‌اند. مثلا وینونا رایدر که ایفاگر نقش جویس بایرز است کت قهوه‌ای با تی‌شرت راه راه تنش کرده.

طراحی لباس سریال چیزهای عجیب غریب

لباس‌های خال خال هم یکی از ترندهای دهه هشتاد بودند که خیلی مورد استقبال قرار گرفتند و شخصیت الون (Eleven) در یکی از صحنه‌های ترسناک سریال پیراهن بلند ساده‌ای با طرح خال‌خال پوشیده است.

برخلاف هیپی‌های دهه 70، در دهه 80 عمدتا لباس‌های ورزشی و مد پانک ترجیح داده می‌شد. مثلا میسون دای که ایفاگر نقش جیسون کارور است و در فصل چهارم نقش پررنگی دارد ورزشکاری است که با محبوب‌ترین دختر مدرسه آشنا می‌شود.  او اغلب یک کت ورزشی سبز و سفید به تن دارد.

طراحی لباس سریال چیزهای عجیب غریب

کلاه بیسبال داستین هندرسون روی بورس

کلاه بیسبال هم در آن زمان خیلی روی بورس بوده. شخصیت داستین هندرسون با آن کلاه بیسبال سبز و زردش را حتما به خاطر دارید.  تی‌شرت‌های بدون آستین ساده یا با طراحی کوچک در دهه هشتاد لباسی به شمار می‌آمد که خیلی طرفدار داشت که در این سریال هم شخصیت‌های مختلف در صحنه‌های متفاوت آن را به تن می‌کنند.

طراحی لباس سریال چیزهای عجیب غریب

‌ دهه 1980 یک دهه مهم برای لباس شطرنجی بود. چهره‌های مشهوری مثل پرنسس دایانا لباس‌هایی با طرح پارچه چهارخانه پوشیدند. در سریال چیزهای عجیب‌تر هم بارها از لباس چهارخانه استفاده شده مثلا شخصیت جیم هاپر با بازی دیوید هاربر پیراهن شطرنجی به تن کرده است.

طراحی لباس سریال چیزهای عجیب غریب

کت های جین هم یکی از لباس‌هاییست که در دهه هشتاد روی بورس بود البته برای زنان در دهه 70 رایج شد، اما دهه 80 باعث پیدایش کت‌های جین کلاسیک زنانه کمر کوتاه شد. زن‌ها این کت‌ها را با شلوار جین تنگ پوشیده و اغلب با یک تی شرت یا بلوز راحت و شل و ول ست می‌کردند که این پوشش به عنوان بخشی از ظاهر کلاسیک آمریکایی ماندگار شده است. شخصیت‌های سریال اتفاقات عجیب از کوچک و بزرگ، زن و مرد به دفعات کت جین به تن کرده‌اند.

طراحی لباس سریال چیزهای عجیب غریب

mobile_sticky_top ad banner


دیدگاه شما

ناشناس در تاریخ 10 جولای 2022

این سریال واقعا بی نظیر
حرف نداره من که خیلی دوسش دارمارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :