پاکسازی پوست را درست انجام دهیم + پیشنهاد خرید

زیبایی بدون داشتن پوست زیبا قابل تصور نیست. چروک، افتادگی، لک و افزایش ضخامت پوست باعث از بین رفتن زیبایی می‌شود. به همین جهت همه ما انسان‌ها خواهان داشتن پوست زیبا و جوان هستیم و طبعا برای دستیابی به آن باید پوست سالمی داشته باشیم.  یکی از راه‌های سالم نگه داشتن پوست پاک سازی آن است. پاکسازی پوست را درست انجام دهیم.

 

مراقبت از پوست

سلامت پوست فقط در پی مراقبت از آن تامین می‌شود و اولین قدم برای مراقبت از پوست، پاکسازی پوست است. ضرورت پاک کردن پوست برای همه ما روشن است. البته شاید هنوز کسانی در میان ما باشند که فقط پاک کردن آرایش را ضروری بدانند، اما خوب است بدانید که پوست باید حداقل دو بار در روز یعنی یک بار شب و یک بار صبح پاک شود. هنگام شب معمولا مواد آرایشی یا بهداشتی که در طول روز استفاده شده است و هنگام صبح چربی ها و سلول های مرده ای که در طول شب روی پوست تشکیل شده است  پاک گردند. برای حفظ سلامت پوست، پاک سازی باید با استفاده از پاک کننده های مناسب انجام شود. به همین جهت در انتخاب پاک کننده باید به نکات زیر دقت کنیم:

PH

پ هاش معیاری برای اندازه گیری اسیدی بودن یا قلیایی بودن هر چیزی است و در بازه ای بین ۰ تا ۱۴ متغیر است. PH  پوست بین ۵/۵ تا ۶ میباشد و درنتیجه اسیدی است. به همین جهت محصولاتی که برای پوست استفاده می شوند باید PH متناسب با آن داشته باشند. استفاده از محصولات با  PH قلیایی به پوست آسیب می رسانند. متاسفانه بسیاری از پاک کننده ها از جمله صابون های معمولی PH  قلیایی دارند و استفاده از آن ها برای پوست مضر است و می‌توانند سبب خشکی و آسیب پذیری پوست نسبت به میکروب‌ها شوند. از این رو هنگام انتخاب یک پاک کننده حتما به PH آن توجه داشته باشید. پاک کننده‌هایی که به صورت پن هستند معمولا PH  متناسب با پوست دارند. شیر پاک کن ها و دسته ای از محلول‌های پاک کننده و ژل‌های شوینده نیز همین طور هستند.

پاکسازی پوست را درست انجام دهیم

نوع پوست

قبل از پاکسازی پوست باید نوع آن را تشخیص دهیم. لازم است بدانید پوست برای محافظت از خود، سیستم های دفاعی دارد از جمله چربی‌ها مثل سرامید که در بین سلول‌های پوست قرار گرفته‌اند و مثل سیمان در بین آجرهای یک دیوار عمل می‌کنند یعنی به پوست استحکام می‌بخشند و از یک طرف مانع از ورود عوامل آسیب رسان خارجی و از طرف دیگر مانع از خروج آب از پوست می‌شوند. نبودن این چربی‌ها سبب آسیب پذیر شدن پوست نسبت به عوامل خارجی و همینطور از دست رفتن آب پوست می‌شود. یکی از عواملی که سبب از بین رفتن این چربی‌های ارزشمند می شود، صابون‌های قلیایی هستند. به همین جهت پس از استفاده از آن‌ها، پوست بسیار خشک و آسیب پذیر می‌شود.

  • پوست خشک: در این حالت استفاده از پاک کننده مناسب اهمیت دو چندان پیدا می‌کند. بنابرین بهتر است فردی با پوست خشک حتما از پاک کننده‌های مناسب که حاوی عوامل مرطوب کننده باشند و PH مناسب نیز داشته باشند نظیر  شیر پاک کن، پن یا محلول و ژل های مناسب استفاده نمایند.
  • پوست چرب: چنین فردی باید از پاک کننده‌هایی استفاده نماید که نه تنها PH  مناسب داشته باشند بلکه با حفظ چربی‌های ارزشمند ترشح چربی را کنترل و تنظیم کنند. توجه داشته باشید که در چنین افرادی نیز استفاده از صابون‌های معمولی که قلیایی هستند توصیه نمی‌شود چرا که این صابون ها علاوه بر چربی‌های سطح پوست چربی‌های ارزشمند و مفید پوست را هم از بین می‌برند و ضمنا به علت قلیایی بودن محیط را برای رشد میکروب که  خود یکی از عوامل ایجاد جوش است فراهم می‌کنند. پس فردی با پوست چرب بهتر است از ژل های شوینده یا پن و محلول‌های پاک کننده با PH  مناسب که تنظیم کننده ترشح چربی نیز هستند استفاده نمایند.
  • پوست حساس: در فردی با پوست حساس چون واکنش پذیری پوست زیاد است حتما باید از پاک کننده‌هایی استفاده شود که نه تنها PH مناسب داشته باشند که حاوی عوامل هیپوآلرژنیک با کمترین حساسیت زایی باشند.
  • پوست مختلط: در چنین پوستی چون قسمت‌هایی از آن چرب و قسمت‌هایی از آن خشک است، باید از پاک کننده‌های مناسب پوست مختلط استفاده شود تا ضمن پاکسازی پوست بدون از بین بردن چربی های ارزشمند و با حفظ PH  مناسب، ترشح چربی در قسمت‌های چرب تنظیم شود و خشکی در قسمت های خشک پوست برطرف گردد.

 

 

 

مطالب مرتبط:

۱- تاثیر سرکه سفید بر زیبایی پوست

۲- راه های درمان پوست خشک

۳-  ماسک جوش شیرین معجزه ای برای پوست

مهفام میرزایی
نویسنده: مهفام میرزایی
کارشناس ارشد طراحی صنعتی، طراح لباس، تصویرساز و نویسنده مد


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :