تاریخچه اپل در لباس زنانه

0

اپل لباس زنانه بالشتکی است که داخل آن را با ابر و پنبه و مانند آن پر می‌کنند و برای خوش حالت نشان دادن سرشانه‌ها از زیر به قسمت داخلی سرشانه یا میان رویه و آستری می‌دوزند. در تاریخ مد اپل ها سرگذشت پر فراز و نشیبی داشته اند گاهی نماد استایل زیبا و گاهی فاجعه مد محسوب شده اند. در این مطلب نگاهی به تاریخچه اپل لباس زنانه تارخچه اپل در لباس زنانه می اندازیم و سرگذشت پر فراز و نشیب و بازگشت دوباره آن را به دنیای مد بررسی می کنیم.

اپل ها از سال ۱۹۳۱ با طراحی های السا شیاپارلی محبوب شدند. یک سال بعد جوان کرافورد بازیگر مشهور سینما در فیلمش لباسی با اپل به تن کرد. در این دوران اپل ها به شکل نیم دایره یا مثلث های کوچکی بودند که با پشم یا پنبه و خاک اره پر می شدند و در قسمت بالایی آستین قرار می گرفتند.

تارخچه اپل در لباس زنانه

با شروع جنگ جهانی دوم لباس های زنانه بیش از پیش نظامی تر می شدند، کت ها و ژاکت ها و همه لباس ها با الهام از لباس مردانه طراحی می شد و اپل به مردانه تر کردن اندام های زنانه کمک می کرد. اما بعد از جنگ زنان به دنبال لباس های ظریف تر بوند و این استایل فراموش شد. در این دوران فقط در برخی لباس ها اپل های بسیار ظریفی قرار داده می شد که عملکرد آن فقط قرار گرفتن سرشانه لباس در محل صحیح آن بود. در دهه ۵۰ اپل فقط در کت های زنانه مشاهده می شد و پس از مدتی دیگر به فراموشی سپرده شد.

تارخچه اپل در لباس زنانه

در دهه ۱۹۷۰ اپل ها بازگشتی دوباره به دنیای لباس های زنانه داشتند. در این دهه طراح بریتانیایی باربارا هولانیکی با برند بیبا طراحی هایی با الهام از لباس های دهه ۱۹۳۰ انجام داد و اپل های ظریفی به لباس ها اضافه کرد اگر چه این مدل ها به محبوبیت چندانی دست نیافتند. اما در دهه ۱۹۸۰ این بازگشت پررنگ تر بود. در این دهه سیلوئت های عجیب مشتری زیادی داشت و اپل نیز به همین دلیل به محبوبیت مجدد رسید. مارگارت تاچر نخست وزیر بریتانیا کت و دامن هایی الهام گرفته از زمان جنگ جهانی می پوشید که زنان بسیاری از آن تقلید کردند. کم کم اپل ها به نماد لباس زنانه در دهه ۸۰ تبدیل شدند و رفته رفته بزرگتر و اغراق آمیز تر می شدند.

تارخچه اپل در لباس زنانه

دهه ۹۰ میلادی زمان مرگ اپل بود. مدل های دهه هشتاد به تدریج محبوبیت خود را از دست دادند و لباس ها به تدریج تنگ تر و کوچک تر می شدند و جایی برای اپل در آن ها نبود. در آغاز هزاره سوم برخی طراحان در نمایش های مد خود از اپل استفاده کردند. تاثیر این طراحی ها چند سال بعد خود را نشان داد و در سال های اخیر با احیای مجدد فشن دهه ۱۹۸۰ شاهد ظهور اپل در لباس های مدل جدید از بلوز گرفته تا کت و پالتو هستیم. این اتفاق تحت تاثیر چهره های مهمی چون لیدی گاگا و ریحانا و ویکتوریا بکهام صورت گرفت که از احیا کنندگان دهه هشتاد بوده اند. در حال حاضر نیز اپل از ترند های لباس زنانه به شمار می رود تا ببینیم در آینده نزدیک چه چیزی رقم خواهد خورد.

تارخچه اپل در لباس زنانه

اگر در خصوص اپل لباس زنانه سوالی دارید در بخش نظرات منتظر شما هستیم.

مطالب مرتبط:

۱- لباس هایی برای خانم های شیک پوش

۲- تاریخچه دامن میدی

۳- چطور شیک سفر کنیم؟

۴- ۴ پایتخت مد جهان ، شهرهای پیشرو دنیای مد را بیشتر بشناسید

مهفام میرزایی
نویسنده: مهفام میرزایی
کارشناس ارشد طراحی صنعتی، طراح لباس، تصویرساز و نویسنده مد


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :