مراقبت های بعد از پروتئین تراپی مو؛ 7 نکته اساسی که باید رعایت کنید

برای داشتن موهایی سالم‌تر با ظاهری زیباتر گامی برداشته‌اید و پروتئین‌درمانی کرده‌اید؟ ایرادی ندارد. خیلی هم عالی است اما باید یادتان باشد که داستان به همین جا ختم نمی‌شود. شما باید روش‌هایی برای مراقبت از موها بعد از پروتئین‌تراپی را هم یاد بگیرید. در این مقاله، می‌خواهیم درباره این روش‌ها، توصیه‌هایی برایتان داشته باشیم. چطور بعد از پروتئین‌درمانی موها، به آنها طوری رسیدگی کنید که اثرگذاری این درمان بیشتر شود؟ با ما همراه باشید.

مراقبت بعد از پروتئین تراپی

موها را ۷۲ ساعت بعد از پروتئین تراپی بشویید

با شستن موها کمی از اثرگذاری پروتئین‌درمانی موهایتان کم می‌شود. بهتر است که پس از انجام این شیوه درمانی، با کمی فاصله و در حدود ۷۲ ساعت بعد، اقدام به شستن موهای خود کنید. بعد از آن هم میان هر بار حمام‌کردن و شست‌وشوی موها، فاصله بدهید تا اثرگذاری درمان از بین نرود. اگر هر روز موهایتان را بشویید، هم اثر درمان را کم می‌کنید و هم باعث می‌شوید که پوست سرتان آسیب ببیند. در واقع، چربی طبیعی که از موها و پوست سر آزاد می‌شود، برای سلامت این نواحی از بدن لازم است. با شست‌وشوی زیاد موها و پوست سر باعث آسیب‌رساندن به این بخش‌ها می‌شوید. حواستان را جمع و با شامپویی ملایم و مناسب موهایتان، بعد از پروتئین‌تراپی اقدام به شست‌وشو کنید.

مراقبت بعد از پروتئین تراپی

موهایتان را مدام جمع نکنید و نبندید

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید بعد از پروتئین‌درمانی انجام بدهید، نبستن آنها از پشت است. حواستان باشد که با جمع‌کردن و بستن موها باعث می‌شوید، حسابی تحت فشار قرار بگیرند. بعد از درمان باید موها را باز و آزاد بگذارید تا مواد جذب‌شده از سوی آنها، در تمام رشته‌ها جریان پیدا کند. با بستن موها امکان چنین چیزی از بین می‌رود. ضمن اینکه بستن مداوم موها مانع از تنفس پوست سر می‌شود و چربی و رطوبت لازم هم در موها و پوست کف سر از بین می‌روند. نتیجه بستن موها بعد از پروتئین‌تراپی چیزی نیست جر بروز شوره سر، خشکی رشته‌ها و تارهای مو و البته ریزش آنها. البته این به معنای پرهیز از بستن موها برای همیشه نیست بلکه می‌توانید موهایتان را ببندید اما نه در ساعات طولانی و بسیار سفت و محکم.

مراقب انتخاب محصولات بهداشتی و مراقبتی موهایتان باشید

یادتان باشد که پس از پروتئین‌درمانی نمی‌توانید از هر محصولی به عنوان شامپو یا نرم‌کننده و …. استفاده کنید. در واقع، باید حواستان به موادی باشد که با موهای درمان‌شده‌تان در تماس قرار می‌گیرند. استفاده از روغن‌های طبیعی مانند نارگیل مانعی ندارد و به موهایتان آسیبی وارد نمی‌کند. محصولات دیگری هم که برای موها مصرف می‌کنید باید در ترکیبات خود حاوی مواد مناسبی مانند آووکادو، آرگان یا مواد طبیعی دیگر باشند. از ترکیبات شیمیایی‌شان هم به وجود کلاژن، کراتین یا الاستین دقت کنید. حتما روی محصول را بخوانید و با مشورت متخصص اقدام به خرید آن کنید. از شامپوها و مواد مراقبتی مو که حاوی ماده سولفات هستند هم استفاده نکنید. این ماده باعث خشکی موها و آسیب‌رساندن به پوشش رویی آنها می‌شود.

از روبالشی ابریشمی استفاده کنید

یکی از بهترین پارچه‌ها برای روبالشی، نوع ابریشمی است. این جنس برای مراقبت از پوست و موها بهترین گزینه است. اگر موهایتان را پروتئین‌تراپی کرده‌اید، بهتر است که روبالشی‌تان را هم عوض کنید و پارچه‌ای از جنس ابریشم برایش در نظر بگیرید. جنس‌های دیگر پارچه با موها اصطکاک ایجاد می‌کنند و مانع از ماندگاری حالت نرمی می‌شوند که در فرایند پروتئین‌درمانی در آنها به وجود آمده است. برای حفظ شکل موها و سلامتی‌شان از روکش‌های بالش ابریشمی بهره ببرید.

از شانه‌های چوبی استفاده کنید

برای شانه‌کردن موها و بازکردن گره‌های آنها حتما از شانه‌های چوبی استفاده کنید تا بافت و سطح پوششی موهای ترمیم‌شده دچار آسیب نشود. بهتر است که از شانه‌ای چوبی بهره ببرید که فاصله میان دندانه‌های آن از هم زیاد است. درباره انتخاب برس مو هم بهتر است که این نکته را در نظر بگیرید و از برس‌های مویی استفاده کنید که دندانه‌هایشان با فاصله است. در ضمن به نحوه شانه‌زدن موها هم دقت کنید. بهتر است که بازکردن گره موها و شانه‌زدن را از پایین شروع کنید و به تدریج به بخش‌های بالایی بروید و با احتیاط به ریشه موها نزدیک شوید. هیچ‌گاه از ریشه‌ها شروع به شانه‌زدن موها نکنید. این کار تمام زحماتی که برای پروتئین‌درمانی کشیده شده بود، از بین می‌برد. نرم‌کننده‌ها و کرم‌های موی مناسب و حاوی مواد تقویت‌کننده هم برای حالت‌دهی بهتر به موها توصیه می‌شوند. با مصرف‌کردن این‌ها می‌توانید موهایی خوش‌حالت‌تر داشته باشید که سالم و زیبا هستند.

از سشوار کمتر استفاده کنید

سعی کنید که از سشوار زیاد استفاده نکنید. حرارت مستقیم می‌تواند موهایتان را تخریب کند و حالت نامطلوبی به آنها بدهد. اتوهای مو و سشوار وضعیت موهایتان را از حالت طبیعی و سالم خارج می‌کنند. پس استفاده از آنها در طول هفته را محدود کنید. بهتر است، که اجازه بدهید موهایتان بدون کمک وسایلی نظیر سشوار خشک شوند. استفاده از حالت‌دهنده‌های مو را هم تا حد امکان کنار بگذارید.

مراقبت بعد از پروتئین تراپی

موهایتان را بلافاصله رنگ نکنید

اگر پروتئین‌درمانی می‌کنید، باید حواستان به این باشد که امکان رنگ‌کردن سریع موها وجود ندارد. در واقع، با رنگ‌نکردن موها باعث می‌شوید که مواد استفاده‌شده در طول درمان، به خوبی در بافت موها جای بگیرند. دست‌کم، ۱۵ روز صبر کنید و بعد از گذشت این مدت زمان از پروتئین‌درمانی، اقدام به رنگ‌کردن موها کنید. در این صورت است که امکان حفظ پروتئین در بافت موها به وجود می‌آید. دکلره‌کردن و اقداماتی نظیر آن هم به موها آسیب می‌رساند و باعث می‌شود که ماندگاری پروتئین‌درمانی از بین برود.

در آخر

رسیدگی به موها به دانستن نکاتی نیازمند است. اگر بی‌گدار به آب بزنید و شیوه درست رسیدگی به موی خود بعد از پروتئین‌درمانی را ندانید، دچار مشکل می‌شوید و هزینه‌ای که پرداخته‌اید هم به هدر می‌رود. با رعایت نکاتی که گفته شد، به موهای خود رسیدگی کنید. از هر شامپو و محصول مراقبتی برای موها استفاده نکنید و حواستان به مدل‌دادن و شانه‌کردن موها باشد. دقت کنید که حرارت مستقیم و بستن موها به شکلی سفت و محکم فکر نامناسبی است و اثرات مطلوب پروتئین‌درمانی را از بین می‌برد. اگر پرسش یا سوالی در این زمینه در ذهنتان شکل گرفته است، حتما ما را هم در جریان بگذارید.

نیلوفر شهدوست
نویسنده: نیلوفر شهدوست


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :