لمینت دندان چیست؟ بهترین مرکز لمینت دندان کجاست؟

از آن جایی که این روزها خیلی از افراد برای زیبایی لبخند و چهره به زیبایی دندان های خود می پردازند، در این فرصت می خواهیم ببینیم که لمینت دندان چیست؟ و کدام مرکز بهترین کلینیک برای انجام این کار است؟

لمینت دندان چیست

لمینت دندان در حقیقت روکش نازکی است همرنگ دندان که جهت بهبود زیبایی لبخند و ظاهر کلی فرد طراحی و کار گذاشته می شود. وقتی قطعات لمینت روی دندان قرار می‌گیرد، باعث تغییر رنگ، شکل، اندازه یا طول دندان می شود و به وضعیت دلخواه فرد تبدیل می شوند.

لمینت دندان به غیر از مزایای زیبایی شناختی، مزایای دیگری نیز دارد. از قبیل آن که در مقایسه با مینای دندان، مقاومت و قدرت دندان ها را افزایش می دهد و با پوشاندن ناهم ترازی و سایر عیوب دندان، ردیف دندان ها را مرتب و یکنواخت می سازد.

پاستور دنتال

لمینت از جنس پرسلن چینی، یا مواد کامپوزیت رزین تهیه می شود. خوب است بدانید که لمینت های دندان چینی بهتر از کامپوزیت رزین در برابر لکه ها مقاومت می کنند. بعضی افراد لمینت های پرسلن را از لحاظ مقاو‌مت در برابر لکه‌ ها و ویژگی‌ های بازتابش طبیعی نور در آن ها به جنس های دیگر ترجیح می دهند.

لمینت دندان در دو نوع ونیر کامپوزیت و لمینت سرامیکی وجود دارند. نوع لمینت کامپوزیتی دندان به دلیل انتخاب نوع رنگ و ضخامت کمی که دارد و در حدود ۵/۰ میلی متر است و همچنین عدم نیاز به تراش دندان طرفداران بیشتری دارد.

از دیگر محاسن لمینت کامپوزیتی می توان اصلاح طرح لبخند و فرم دهی آن با توجه به فیزیک صورت را نام برد.

بنابراین اهمیت دارد که لمینت خود را در کدام مرکز و توسط کدام دندانپزشک انجام می دهید. در صورتی که کار به شکل صحیح انجام نشود، باعث آسیب دندان ها آن خواهد شد.

قیمت لمینت دندان

لمینت سرامیکی دندان یا پرسلن ونیر که قیمت آن نسبتاً بیشتر از نوع کامپوزیتی است، در اغلب مواقع نیاز به تراش و فرم دهی دندان دارد. این نوع لمینت معمولاً در لابراتوار ساخته می ­شود. حال آن که از نظر انتخاب نوع جنس و شفافیت تنوع بیشتری دارد و ظاهر زیبای آن یکی از مهمترین پارامتر های انتخاب آن است. به علت کیفیت و ماندگاری بیشتر لمینت سرامیکی برای افراد بیشتر توصیه می شود.

لمینت دندان برای شرایطی که دندان اصلی دارای نقایص کانتور، شکل یا رنگ است، گزینه مناسبی است و معمولاً از آن برای اصلاح موارد زیر استفاده می شود :

  • دندان هایی که به دلیل عصب‌کشی، مصرف تتراسایکلین یا سایر داروها، دریافت بیش از حد فلوراید، تاثیر رزین ‌های پر ‌کننده و علت های دیگر به تغییر رنگ دچار شده اند.
  • دندان هایی که ساییده شده ‌اند.
  • دندان های شکسته یا ترک ‌خورده
  • دندان های نامرتب، ناهموار و نامنظم
  • برای بستن فاصله میان دندان ها در دندان های فاصله دار

 

پاستور دنتال

البته باید بدانید که لمینت دندان برای افراد ذیل مناسب نبوده و توصیه نمی شود :

  • افرادی که دندان ‌های آن ها به دلیل پوسیدگی یا بیماری لثه فعال ناسالم است.
  • افرادی که دندان آن ها به ویژه دندان‌ های بزرگ در نتیجه پوسیدگی، شکستگی یا پر کردن ضعیف شده است.
  • اشخاصی که روی سطح دندان خود مینای کافی ندارند.
  • کسانی که دندان‌ های خود را به هم می سایند و دندان قروچه دارند. زیرا این عادت موجب ترک خوردن و شکستن لمینت خواهد شد.

در هر صورت با توجه به همه موارد بالا قیمت تمام شده لمینت دندان ممکن است برای هر شخص متفاوت باشد. بدیهی است هزینه دقیق آن بعد از ویزیت توسط دندانپزشک و بررسی تخصصی اعلام می شود.

بهترین کلینیک برای لمینت دندان

اجرای لمینت دندان معمولاً طی سه مرحله زیر انجام می شود:

مرحله اول : مشاوره

در جلسه مشاوره ابتدا اهداف خود را با دندانپزشک مطرح می کنید. سپس دندانپزشک دندان های شما را معاینه می کند تا مطمئن شود لمینت برای شما مناسب است. به علاوه ممکن است به منظور بررسی دقیق تر، از دندان ‌های شما با اشعه ایکس تصویر برداری شود.

مرحله دوم : آماده سازی

به دلیل آن که لمینت جانشین بخشی از مینای دندان می ‌شود، ابتدا باید مقدار کمی از مینای سطح دندان برداشته شود تا فضای مناسب برای قرار دادن لمینت روی دندان به وجود بیاید. مینایی که تراشیده می ‌شود در بیشتر موارد بین 0.3 تا یک میلی متر است که تقریباً برابر با ضخامت روکش است.

پس از تراشیدن مینا، دندانپزشک قالبی از دندان شما بر می دارد و آن را به آزمایشگاه ارسال می‌کند تا لمینت سفارشی شما ساخته شود. معمولاً 2 تا 4 هفته طول می‌کشد تا روکش های لمینت آماده شوند. در این فاصله برای پوشاندن دندان ‌ها از روکش موقت استفاده می‌ شود.

مرحله سوم: اتصال

آخرین مرحله، قرار دادن لمینت روی دندان است. دندانپزشک قبل از کار گذاشتن دائمی لمینت آن را با مواد مخصوص، روی دندان شما می‌گذارد تا از تناسب رنگ آن مطمئن شود. در صورت لزوم، آن را برش می دهد تا به تناسب مورد نظر برسد. سپس دندان شما تمیز شده، جلا پیدا می کند و سطح دندان را کمی زبر می ‌کنند تا اتصال قوی ‌تری برقرار شود.

پس از آن سیمان مخصوصی که یک رزین حساس به نور است را به روکش می ‌زنند. وقتی روکش در جای درست خود قرار گرفت، نور درمانی خاصی به آن می ‌تابانند تا مواد شیمیایی موجود در سیمان فعال شده و سفت شود. نهایتاً سیمان اضافی پاک شده و تنظیمات لازم انجام می ‌شود.

پاستور دنتال

کلینیک دندانپزشکی پاستور با ارائه خدمات زیبایی دندان از قبیل کامپوزیت و ایمپلنت، یکی از بهترین مراکز طراحی لبخند با کامپوزیت است. کلینیک دندانپزشکی پاستور با تیم تخصصی و کادر مجرب خود و با رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی، بهترین خدمات را ارائه می‌دهد. این کلینیک تخفیفات ویژه‌ای را هم برای خدمات دندانپزشکی خود در نظر گرفته که با مراجعه می‌توانید از آن‌ها بهره‌مند شوید.

pastor-dental.com

۰۲۱-۸۸۹۶۸۴۴۰

۰۹۹۰۳۶۶۶۶۷۰

pastor.dental@

جمع بندی

لمینت دندان در حقیقت روکش نازکی است همرنگ دندان که جهت بهبود زیبایی لبخند و ظاهر کلی فرد طراحی و کار گذاشته می شود. وقتی قطعات لمینت روی دندان قرار می‌گیرد، باعث تغییر رنگ، شکل، اندازه یا طول دندان می شود و به وضعیت دلخواه فرد تبدیل می شوند.

لمینت دندان به غیر از مزایای زیبایی، مزایای دیگری نیز دارد. از قبیل آن که در مقایسه با مینای دندان، مقاومت و قدرت دندان ها را افزایش می دهد و با پوشاندن ناهم ترازی و سایر عیوب دندان، ردیف دندان ها را مرتب و یکنواخت می سازد.

لمینت ‌ها از جنس پرسلن چینی، یا مواد کامپوزیت رزین تهیه می شوند. البته خوب است بدانید که لمینت های دندان چینی بهتر از کامپوزیت رزین در برابر لکه ها مقاومت می کنند. بعضی افراد لمینت های پرسلن را از این لحاظ که در برابر لکه‌ ها مقاوم ‌تر هستند و ویژگی‌ های بازتابش نور در آن ها به دندان ‌های طبیعی نزدیک‌ تر است، از جنس های دیگر ترجیح می دهند.

لمینت دندان برای شرایطی که دندان اصلی دارای نقایص کانتور، شکل یا رنگ است، گزینه مناسبی است و معمولاً از آن برای اصلاح دندان های شکسته یا ترک ‌خورده، دندان های نامرتب، ناهموار و نامنظم و برای بستن فاصله میان دندان ها در دندان های فاصله داراستفاده می شود.

اجرای لمینت دندان معمولاً طی سه مرحله مشاوره، آماده سازی و اتصال انجام می شود. در جلسه مشاوره دندانپزشک دندان های شما را معاینه می کند. در مرحله دوم مقدار کمی از مینای سطح دندان برداشته می شود تا فضای مناسب برای قرار دادن لمینت روی دندان به وجود بیاید.

پس از تراشیدن مینا، دندانپزشک قالبی از دندان شما بر می دارد و آن را به آزمایشگاه ارسال می‌کند تا لمینت سفارشی شما ساخته شود. آخرین مرحله، قرار دادن لمینت روی دندان است.

مریم فخری
نویسنده: مریم فخری


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :