لباس تیم ملی ایران : همه داستان ها و اتفاقات تولید این پیراهن

0

اکثر تیم‌های راه یافته به جام جهانی ۲۰۱۸ از لباس‌های اصلی و میهمان خود برای این رقابت‌ها رونمایی کرده‌اند، طرفداران تیم ملی فوتبال ایران هم مدتی است که مشتاقانه منتظر رونمایی شرکت آدیداس از پیراهن اختصاصی تیم ملی برای جام جهانی بوده‌اند ولی مشخص شده است که طرح اختصاصی برای پیراهن تیم ملی فوتبال ایران طراحی نخواهد شد و فدراسیون فوتبال کشورمان قرار است تعدادی لباس سفید و قرمز، از شرکت آدیداس خریداری کند و بازیکنان در جام جهانی این پیراهن را بپوشند. همه داستان ها و اتفاقات تولید و طراحی لباس تیم ملی ایران را در چی بپوشم بخوانید. 

لباس تیم ملی ایران : همه داستان ها و اتفاقات تولید این پیراهن

صفی‌اله فغانپور، مسئول حقوقی فدراسیون فوتبال در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم در خصوص قرارداد این فدراسیون با شرکت آدیداس اظهار داشت: قرارداد ما با شرکت آدیداس تکمیل شد و تیم ملی همچنان لباس‌های آدیداس را می‌پوشد. نوع طراحی لباس‌های نیز پس از اینکه نمونه‌ها را دیدیم و کادرفنی نیز آن را تأیید کرد، مشخص شده و لباس‌ها در حال تولید است.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا فدراسیون قرار است از آدیداس لباس بخرد یا این قرارداد اسپانسری خواهد بود، تصریح کرد: بله، ما لباس‌ها را خریداری خواهیم کرد و قرارداد اسپانسری نیست. قرارداد ما هم با تخفیف خیلی خوب است که به مدت یک سال بسته شده و تا پایان جام جهانی اعتبار داریم. با این قرارداد می‌توانیم لباس‌ها را با قیمت خوب خریداری کنیم. برای اسپانسری آدیداس یک سری تعهدات از ما می‌خواست که قابل اجرا نبود، چون ما اسپانسر داریم و قرارداد اسپانسری برای فدراسیون تعهداتی ایجاد می‌کرد که شرایط را سخت می‌کرد.

لباس تیم ملی ایران : همه داستان ها و اتفاقات تولید این پیراهن

لباس تیم‌ ملی به‌ نوعی پرچم یا نماد هویت ملی و فرهنگی کشورها، منبع درآمد فدراسیون‌های ملی و عامل همبستگی هواداران فوتبال است. با اتفاقات پیش آمده، ایران تنها کشور حاضر در جام جهانی است که اسپانسر پیراهن ندارد و باید برای تیمش لباس بخرد تا در جام جهانی به میدان برود. در کشورهای دیگر سال‌هاست تیم‌ها با بستن قراردادهای حرفه‌ای، هم پیراهن‌ باکیفیت و با طراحی اختصاصی به تن می‌کنند هم مبلغ مشخصی دریافت می‌کنند؛ چون پوشیدن لباس هر شرکتی در مسابقات مهمی همچون جام جهانی، نوعی تبلیغ برای آن شرکت است.

 

نقش یوز بر روی لباس تیم ملی ایران

یکی از نگرانی‌های اخیر در خصوص لباس تیم ملی ایران حذف یوزپلنگ ایرانی بود که در حال حاضر نیز فروشگاه‌های آدیداس پیراهن‌هایی بدون یوزپلنگ را به مشتریان می‌دهند. فغانپور در این خصوص گفت: یوزپلنگ روی طراحی‌های جدید خواهد بود و این جزو موارد قرارداد ما با آدیداس است.

هدایت ممبینی، سرپرست کمیته بازاریابی فدراسیون فوتبال، پس از ماه‌ها وقفه اعلام کرد: طراحی خاصی برای لباس تیم ملی ایران در جام جهانی در نظر گرفته نشده و تیم ملی با لباس‌های سفید ساده به میدان می‌رود. این در حالی بود که در ماه‌های گذشته، مانور زیادی درباره طراحی ویژه لباس ایران داده شد و مدیران فدراسیون فوتبال در تاریخ‌های مختلف به برگزاری مراسم رونمایی از لباس تیم ملی ایران اشاره کردند.

لباس تیم ملی ایران : همه داستان ها و اتفاقات تولید این پیراهن

هدایت الله ممبینی در گفت و با رادیو درباره طرح لباس تیم ملی ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ بیان کرد: زمان به ما اجازه نداد به طراحی خاصی برای لباس تیم ملی ایران برسیم چراکه حدود یک سال و نیم فدراسیون فوتبال ایران از لباس‌هایی که در فروشگاه‌های آدیداس بود استفاده می‌کرد و هیچ قراردادی بین طرفین منعقد نشده بود. آدیداس نزدیک چهارماه پیش با ایران قرارداد بست و در این فرصت محدود کار به طراحی نمی‌رسد. روند طراحی لباس بین ۹ تا ۱۲ ماه طول می‌کشد. ما از لباس‌هایی که در تولیدی‌های آدیداس وجود داشت، استفاده می‌کردیم و طرح خاصی در کار نیست.

 

او درمورد دلیل حذف یوز از روی پیراهن‌های تیم ملی اظهار کرد: یوز ایرانی هم به دلیل نوع خاص لباس و روزنه‌هایی که برای تنفس روی آن وجود دارد حذف شد. اگر یوز مانند قبل روی پیراهن می‌ماند تکنولوژی آدیداس زیر سوال می‌رفت. پیشنهاد دادیم طرح یوز بین آرم فدراسیون فوتبال و لوگو آدیداس قرار بگیرد که به دلیل ازدحام طرح در آن بخش لباس، این موضوع منتفی شد. پیشنهاد دیگرمان برای اینکه یوز پشت پیراهن و بین شماره و اسم بازیکن طراحی شود هم منتفی شد. به همین دلایل یوز از لباس تیم ملی حذف شد.

ممبینی درمورد اینکه آیا فدراسیون فوتبال نمی‌توانست لوگویی را طرح کند که یوز ایرانی هم روی آن قرار بگیرد، گفت: پیراهن قرمز تیم ملی طرح‌هایی دارد که چاپ یوز روی آن امکان پذیر نیست و نمی‌توانستیم طرح یوز را روی پیراهن سفید استفاده کنیم و آن را در پیراهن قرمز به کار نبریم. در کل طرح پیراهن سفید تیم ملی ایران تا حد زیادی مانند پیراهنی است که در گذشته می‌پوشیدیم، اما پیراهن قرمز طرح‌هایی دارد. آدیداس پیراهن خاصی برای تیم ملی ایران طراحی نکرده است.

 

طرح لباس تیم ملی ایران مورد تایید کی روش است

سرپرست کمیته بازاریابی و اقتصادی فدراسیون فوتبال درمورد کیفیت پایین لباس اهدایی از سوی کارلوس کی روش به رباح ماجر پیش از بازی ایران و الجزایر بیان کرد: من اطلاعی از کیفیت آن لباس ندارم، اما کیفیت لباس‌هایی که تیم ملی در جام جهانی می‌پوشد استاندارد است. کی روش هم با حضور در شرکت آدیداس کیفیت این لباس‌ها را ارزیابی کرده است.

 انتظار می‌رفت با توجه به اینکه ایران به عنوان دومین تیم راهی جام‌جهانی شد، خیلی از برندهای بزرگ دنیا خواستار همکاری با فدراسیون ایران شوند، اما قضیه برعکس است. وزارت ورزش چه ورودی در این زمینه خواهد داشت نیز واکنش نشان داد.

طرح لباس تیم ملی ایران مورد تایید کی روش است

وی در این مورد گفت: البته که سیاست کلی کشور در سال ۹۷ از برندهای داخلی است تا به اشتغالزایی در کشور کمک شود. سال گذشته این موضوع در قالب یک بخشنامه اعلام شده بود، اما با توجه به پیام نوروزی مقام معظم رهبری، سیاست کلی وزارت ورزش هم از ابتدای امسال به این سمت رفته تا از تولید و برندهای داخلی استفاده شود؛ آن‌گونه که با تقویت برندهای داخلی حتی کشورهای دیگر هم به استفاده از آنها گرایش پیدا کنند.

واکنش معاون وزیر ورزش و جوانان به انتخاب پیراهن تیم ملی فوتبال ایران

معاون وزیر ورزش و جوانان افزود: در فوتبال چندین رده سنی در حال فعالیت هستند که بیشتر آنها از برند داخلی استفاده می‌کنند. البته در فدراسیون قراردادی تحت عنوان اسپانسرینگ بسته شد، اما از سال گذشته که ورود البسه خارجی به کشور ممنوع اعلام شد، شرایط در رابطه با این قرارداد تا حدی تغییر کرد. طبیعی است با محدودیت‌های اعمال شده، شرکت اسپانسر وقتی می‌بیند ورود کالا به کشور مورد نظر ممنوع است، قرارداد خود را به تجاری تبدیل می‌کند. در کل اینکه با پیگیری‌های انجام شده، تا پایان جام ملت‌های آسیا، تیم ملی فوتبال طبق همین قراردادی که پیش از این منعقد شده، برای تأمین البسه خود اقدام خواهد کرد اما بعد از آن از برندهای داخلی استفاده خواهد شد.

لباس طرح‌دار سایر تیم‌های حاضر در جام جهانی

برخلاف اظهارنظر رییس فدراسیون فوتبال، آدیداس برای همه تیم‌های طرف قرارداد خود در جام جهانی، طرح‌های زیبا و ظریفی را در نظر گرفته و فقط ایران از پوشاک ساده و تمرینی استفاده می‌کند. به گزارش ایسنا، در کنار انتقاداتی که به نحوه عقد قرارداد میان فدراسیون فوتبال ایران و شرکت آدیداس وجود دارد، اظهارات مسئولان این فدراسیون درباره این قرارداد مبنی بر این که این قرارداد خوب بسته شده، تعجب هواداران و اهالی رسانه را برانگیخته است.

لباس تیم ملی ایران : همه داستان ها و اتفاقات تولید این پیراهن

طرح لباس تیم ملی آلمان در جام جهانی ۲۰۱۸

بعد از مصاحبه عجیب رییس کمیته بازاریابی فدراسیون فوتبال مبنی بر این که تیم ملی برزیل پوشاک تیم ملی خود را به صورت مستقیم از کمپانی آدیداس آلمان تهیه می‌کند (در حالی که نایک اسپانسر تیم ملی برزیل است)، مهدی تاج هم مدعی شده اکثر تیم‌ها در جام جهانی از لباس‌های ساده استفاده می‌کنند و آدیداس طرح خاصی را برای پیراهن این تیم‌ها استفاده نکرده است ولی نگاهی به پیراهن اول، دوم و سوم تیم‌ها در جام جهانی این صحبت مهدی تاج را نقض می‌کند.

لباس تیم ملی در جام جهانی

لباس تیم ملی روسیه در جام جهانی ۲۰۱۸

تاج و مسئولان فدراسیون می‌گویند استفاده از طرح یوز روی لباس تیم ملی سیستم کولینگ (خنک کننده) را مختل می‌کند اما نمی‌داند که آدیداس از برچسب برای این قبیل طرح‌ها استفاده نمی‌کند و با الیاف رنگی طرح‌های متفاوت را به وجود می‌آورد. البته باید این موضوع را متذکر شد که تیم ملی در دور مقدماتی جام جهانی با استفاده از برچسب، طرح یوز را روی لباس تیم ملی به وجود آورد!

لباس تیم ملی در جام جهانی

لباس تیم ملی آرژانتین در جام جهانی ۲۰۱۸

اگر به صحبت‌های مهدی تاج و همکارانش استناد کنیم، اکثر تیم‌های حاضر در جام جهانی با استفاده از طرح‌ها و طیف‌های رنگی مختلف روی پیراهن، سیستم کولینگ را زیر سوال بردند و فقط ایران با استفاده از پیراهن‌های ساده، از این سیستم استفاده می‌کند.

لباس تیم ملی در جام جهانی

لباس تیم ملی کلمبیا در جام جهانی ۲۰۱۸

با این حال نگاهی به البسه اول، دوم و سوم تیم‌هایی که آدیداس تامین کننده پوشاک آنهاست، نشان می‌دهد این شرکت آلمانی طرح‌های ظریف و زیبایی را برای پیراهن این تیم‌ها در نظر گرفته و فقط ایران از پوشاک ساده و تمرینی استفاده می‌کند.

لباس تیم ملی در جام جهانی

مطالب مرتبط:

۱- لباس تیم های ملی فوتبال در جام جهانی ۲۰۱۸ از کدام برند است؟

۲- نحوه تشخیص کفش نیو بالانس اصل از تقلبی

۳- نحوه تشخیص کتانی سوپراستار آدیداس اصل از تقلبی

ساناز شمس
نویسنده: ساناز شمس


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :