مهفام میرزایی در
0

چالش خز و پوست حیوانات در دنیای مد

چالش خز و پوست حیوانات در دنیای مد

استفاده از خز و پوست حیوانات در تهیه لباس ها به یکی از چالش های صنعت مد تبدیل شده است. بسیاری افراد این کار را زشت و  به دور از قوانین محیط زیست می دانند و بسیاری هم عاشق این لباس ها هستند. اما حقیقت درباره این چالش چیست؟ طراحی سبز یکی از شاخه های طراحی صنعتی است که با توجه به بحران های زیست محیطی بسیار مورد توجه است و امروزه در همه محصولات مورد توجه قرار می گیرد و سعی در این است که محصولاتی طراحی شود که طبیعت دوست بوده و در کلیه مراحل ساخت و تولید کمترین آسیب را به محیط زیست وارد کرده و کمترین مصرف منابع تجدید ناپذیر را داشته باشد. این بررسی ها درباره چالش پوست حیوانات در لباس ها چه می گوید؟ آیا این چالش حقیقت دارد یا فقط تبلیغات است؟ در این مطلب حقایق را بررسی می کنیم: چالش خز و پوست حیوانات در دنیای مد

چالش خز و پوست حیوانات در دنیای مد

صنعت مد دومین صنعت آلوده کننده در میان صنایع تولید محصول در جهان است. سالانه میلیون ها تن فرآورده های نفتی برای تولید نخ های مصنوعی تولید و مصرف می شود. فرآیندهای شیمیایی تولید نخ یکی از آلوده کننده ترین فرآیندها در صنایع شیمیایی است که پسماندهای آن بیشترین آسیب را به محیط زیست انسان ها و حیوانات وارد می کند. از طرف دیگر تولید الیاف طبیعی نیز به محیط زیست آسیب جدی وارد می کند. سالانه میلیون ها هکتار زمین های کشاورزی زر کشت پنبه های پرمحصول می روند. این نوع پنبه به سموم و کودهایی نیاز دارد که بعد از چند سال زمین کشاورزی مربوطه را غیر قابل کشت می کند.

این موارد فقط بخشی از آسیب های صنعت عظیم مد به محیط زیست است و مواردی مثل تولید گارهای سمی در این فرآیند ها، گرم شدن زمین و آلودگی آب ها، شرایط نامساعد کاری کارگران در کشورهای در حال توسعه و فجایع دیگری که در فرآیند تولید لباس ها رخ می دهد موارد دیگری است که کمتر مورد توجه قرار می گیرد.

چالش خز و پوست حیوانات در دنیای مد

با این اوصاف می توان دریافت که استفاده از پشم و خز مصنوعی هم می تواند به اندازه پشم و خز جیوانات به محیط زیست لطمه وارد کند. همچنین حیواناتی که برای تهیه پوست و خز سالانه سلاخی می شوند در مقابل حیواناتی که برای تامین گوشت مورد نیاز انسان ها سلاخی می شوند رقم بسیار ناچیزی هستند. همه ساله طرفداران محیط زیست تظاهرات مختلفی برای اعتراض به سلاخی حیوانات برای تهیه لباس برگزار می کنند در حالی که مشکلات بسیار جدی تری وجود دارند.

قصد ما از این مطلب توجیه استفاده از خز و پوست حیوانات نبود بلکه منظور این ست که مسائل بسیار مهم تری در صنعت مد وجود دارند که باید به بهینه سازی آن ها پرداخت. افزایش روز افزون تولید لباس ها به دلیل پدیده Fast Fashion عمر هر ترند و لباس را به سه دقیقه رسانده است که باعث ایجاد پروسه تقاضا و عرضه عظیمی شده است. اولین گام برای داشتن صنعت مد پاک مقابله با این نوع از توسعه دیوانه وار و آسیب زا است.

 

مطالب مرتبط

1- براي پوشاک زمستانه چه طرح هايي مناسب است؟

2- نکات کليدي براي خريد کت زمستاني

3- چگونه شالگردن مناسب انتخاب کنم؟

mobile_sticky_top ad banner


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :