همه چيز درباره مقنعه

۱۵ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۳۳

توسط مهشید احمدیان

2,231 بازدید

همه چيز درباره مقنعه

با شروع فصل بازگشايي مدارس دانش آموزان و دانشجويان به دنبال خريد لباس هاي مدرسه و دانشگاه هستند. يکي از بخش هاي ضروري لباس هاي خانم هاي دانش آموز و دانشجو مقنعه است. انتخاب و خريد مقنعه مناسب نياز به دانش کافي درباره کارکرد و جنس مقنعه‌ها دارد. شما در اين مطلب همه چيز درباره مقنعه را خواهيد خواند.

مقنعه پوششي است که در کشور هاي مسلمان توسط زنان براي پوشش دادن موي سر و قسمت هاي فوقاني اندام که معمولا با لباس هاي عادي پوشيده نمي شوند مورد استفاده قرار مي گيرد. کاربرد آن در کشور ما کمي متفاوت است و معمولا در لباس هاي اداري و محيط هاي رسمي از جمله مدرسه و دانشگاه استفاده مي شود. پوشش سر غالب در کشور ما چادر و روسري شال است و مقنعه کاربردي رسمي دارد. مدل هاي مقنعه‌هاي ايراني نيز با مدل هاي مرسوم در کشور هايي مثل ترکيه و مالزي و کشورهاي عربي متفاوت است.

همه چيز درباره مقنعه

انواع مقنعه
در دهه هاي مختلف مدل هاي متفاوتي از آن باب شدند اما مدل هاي اصلي مقنعه‌هاي ايراني شامل مدل هاي چانه دار و بدون چانه يا آبشاري است. مدل هاي چانه دار بيشتر در دهه هاي 60 و 70 محبوب بود و امروزه کمتر مورد استفاده قرار مي گيرد. در قسمت بالايي برخي مقنعه‌ها يک لايه ابري يا نوار و قاب طوري دوخته مي شود که باعث مي شود لبه آن صاف و هموار بايستد و نوک تيز نشود. اگر شما جزو افرادي هستيد که هميشه با مقنعه خود ور مي رويد اين مدل مناسب شما است حتي خودتان مي توانيد اين مورد را به مقنعه ساده خود اضافه کنيد. برخي مقنعه‌ها داراي کش هستند که به محکم ايستادن آن کمک مي کند و از سر خوردن آن به سمت جلو و عقب پيشگيري مي کند. اين نوع مقنعه ها براي دختران دانش آموز که جنب و جوش بيشتري دارند مناسب است. همه ساله مدل هاي متنوعي از مقنعه‌های جديد وارد بازار مي شوند مثل مقنعه‌های کراواتي که معمولا دوران مد بودن شان کوتاه است و خريدن اين مدل ها چندان توصيه نمي شود. مگر اين که خيلي تنوع طلب باشيد.

همه چيز درباره مقنعه

جنس مقنعه
بهترين جنس براي مقنعه جنس نخي است. الياف نخي تبادل هوا و حرارت دارند و شما را گرم نمي کننداما الياف پلاستيکي هم مزايايي دارند. الياف پلاستيک چروک نمي شوند ? رنگ هايشان شفاف تر است و سفت و صاف مي ايستند. پساگر مقنعه را براي سر كردن به مدت طولاني مي خواهيد از مقنعه نخي استفاده کنيد. روش شناختن اين دو تا جنس از هم اين است كه مقنعه را كمي توي دست تان مچاله كنيد. نخي ها چروک مي شوند. مقنعه نخي بروجرد جزو بهترين و سبک ترين مقنعه هاي موجود در بازار است. معمولا نخ مشکي بروجرد از ساير نخ ها تيره تر است و به همين دليل هم رنگ مقنعه هاي توليد شده با اين نخ به بوري نمي زند. مقنعه‌های کرپ ظاهري زيادي رسمي دارند و و چندان مناسب دانشجويان نيستند.

رنگ مناسب آن
در مدارس معمولا مقنعه رنگ خاصي براي يونيفورم انتخاب مي شود اما معمولا بيشتر خانم ها به خريد مقنعه‌هاي مشکي تمايل دارند اما مقنعه‌های مشکي زودتر از انواع رنگي در اثر شستشو يا تماس با نور آفتاب، بور و کهنه استفاده مي شوند. بهتر است براي ايجاد تنوع گاهي پوشيدن مقنعه‌هايی رنگي را امتحان کنيد. رنگ هاي خاکستري توسي سرمه اي و قهوه اي مي توانند رنگ هاي مناسبي براي مقنعه‌هايي باشند که قرار است در محل کار يا دانشگاه پوشيده شوند. استفاده از مقنعه‌هايي با رنگ فيروزه اي، آبي نفتي، زرشکي، کرم و انواع سبز هم مي تواند گزينه هاي جالبي باشد که نياز به هماهنگي با ساير لباس ها دارد.

مقنعه

هماهنگي با اندام
افراد بسيار لاغر و افرادي که شانه هاي کم عرضي دارند بايد از پوشيدن مقنعه‌هاي بلند خودداري کنند. وقتي که اين افراد مقنعه‌هاي بلندي که قدشان تا وسط بازوهاي آنها مي رسند را مي پوشند باعث مي شوند ظاهر نامناسبي پيدا کنند. مقنعه‌هاي کوتاه که قد آن ها تا سر شانه مي رسد گزينه مناسب تري براي اين افراد هستند. از طرف ديگر بهتر است افراد چاق و آنهايي که شانه هاي پهني دارند با پوشيدن مقنعه‌هاي کمي بلندتر از شانه و سينه هاي خود را با مقنعه بپوشانند تا لاغرتر به نظر برسند. اگر وزن و اندام متناسبي داريد از هر نوع مقنعه اي مي توانيد استفاده کنيد. مقنعه نبايد تنگ يا گشاد باشد، پس از خريد آن را براي صورت خود اندازه کنيد.

هماهنگي با لباس ها
از نظر رنگ و مدل بايد با استايل شما هماهنگ باشد مثلا اگر تيپ اسپرتي داريد و کوله و کتاني مي پوشيد مقنعه بيش از حد بلند يا جنس کرپ با استايل شما هماهنگ نخواهد بود. اگر از رنگ مشکي و توسي و رنگ هاي خنثي استفاده مي کنيد مشکلي در هماهنگي رنگي نخواهيد داشت. اما اگر مقنعه رنگي انتخاب کرديد بايد حداقل يک لباس ديگر مثلا شلوار يا کوله به آن رنگ تهيه کنيد تا استايل شما هماهنگ شود.

روش های نگهداری 
به طورکلي بيشتر مقنعه‌هاي نخي رنگ مي دهند بنابراين بهتر است که آنها را براي اولين بار به صورت جداگانه و با آب کاملا سردبشوييد تا رنگشان را به ساير لباس ها پس ندهند. مقنعه‌هاي تيره رنگ بايد با شوينده هاي مايع شسته شوند. بهتر است که‌ مقنعه‌هاي روشن را هم با پودر صابون بشوييد تا هم لطافت آنها حفظ شود و هم کاملا تميز شوند .استفاده از نرم کننده در آخرين مرحله شستشو براي تمام مقنعه‌ها لازم است. اين کار از ايجاد اصطکاک بين پارچه مقنعه و مو جلوگيري مي کند براي پيشگيري از بور شدن پارچه مقنعه‌ها در اثر تماس با نور آفتاب بايد آنها را پشت و رو پهن کنيد. ضمن اينکه اگر دوست نداريد مقنعه شما در اثر اتوکشي برق بيفتد بايد يا آن را پشت و رو اتو کنيد يا هنگام اتوکشي يک پارچه نخي نازک رويش بيندازيد.

مطالب مرتبط:

1- اصول شيک پوشي خانم ها در تابستان

2- روسري را بر اساس رنگ پوست خود انتخاب کنيد

3- راهنماي انتخاب شال و روسري قسمت اول

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

.: درباره ما :.

چه بخواهید چه نخواهید، بیشتر مردم عقلشان به چشمشان است و از روی ظاهر قضاوت می کنند. چیزی که معمولاً در نگاه نخست به چشم می آید، لباس شماست. کارشناسان اعتقاد دارند که ۹۰ درصدِ نظر مردم راجع به شما در ۹۰ ثانیه اول ملاقات شما شکل می گیرد و شما هیچ وقت فرصت دیگری برای تغییر دادنِ تاثیر اولیه به دست نخواهید آورد. تحریریه چی بپوشم در تمام محتوای تولیدی خود به فرهنگ ایرانی اسلامی توجه داشته و از ارایه محتواهای خلاف قوانین رایج کشور جدا خودداری خواهد نمود.

.: خـبرنامه :.

با عضویت در خبرنامه “ چی بپوشم ” میتوانید از آخرین مقالات آمــوزش ها, ست لباس فصلی و...زودتر از دیگران با خبر شوید کافیست لیمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید و بر روی ثبت نام کلیک کنید تا در خبرنامه ما عضو شوید

آرایش چشم استایل بازیگران اصول انتخاب لباس اصول انتخاب لباس مناسب اصول انتخاب کفش مردانه اصول خوش پوشی اصول درست لباس پوشیدن اصول شیک پوشی اصول لباس پوشیدن انتخاب رنگ لباس انتخاب رنگ کت و شلوار انتخاب ساعت مچی انتخاب شلوار جین انتخاب لباس عروس انتخاب لباس مجلسی انتخاب لباس مردانه انتخاب پیراهن مردانه انتخاب کت و شلوار انتخاب کت و شلوار مردانه اکسسوری برند لاکچری برند مشهور برندهای مشهور برندهای مشهور جهان برندهای مشهور مد بوت زنانه ترفند خوشتیپ شدن تناسب اندام جواهرات خوشتیپ خوش تیپ بودن خوشتیپ بودن خوشتیپ شدن خوشتیپ شدن آقایان خوش پوشی راز خوشتیپ شدن آقایان رازهای زیبایی و شیک پوشی راهنمای خرید رنگ لباس ساعت مچی ست کردن رنگ لباس سلامت پوست شلوار جین شلوار جین زنانه شلوار زنانه طراح لباس عطر عطر و ادکلن عینک آفتابی لباس لباس زمستانی لباس زنانه لباس شب لباس عروس لباس مجلسی,مدل لباس مجلسی,لباس شب,مدل لباس شب لباس مجلسی زنانه لباس مردانه لباس پاییزی مانتو,مدل مانتو,مانتو مجلسی,مدل مانتو مجلسی مانتو مجلسی مدل لباس شب مدل لباس مجلسی مدل مانتو مدل مانتو مجلسی مدل مو مراقبت از مو مراقبت از پوست نکات خوشتیپ شدن پالتو پالتوی زنانه کاهش وزن کت زنانه کت و شلوار کت و شلوار مردانه کفش زنانه کفش مجلسی کفش مردانه کفش پاشنه بلند کمد لباس کیف زنانه
  • logo-samandehi
  • ©چی بپوشم / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است

    This site is protected by wp-copyrightpro.com