مهارت های ضروری برای مراقبت از لباس

خوش لباس بودن تنها به معني پوشيدن لباس هاي زيبا نيست بلکه نگهداری درست و مناسب از لباس ها، توانايي رفع ايرادات و اشکالات آن ها و تعميرات ضروری نيز از نيازهای هر فرد است. در اين مطلب حداقل مهارت های ضروری برای مراقبت از لباس که هر فردي بايد داشته باشد بدون آن که به کمک نياز پيدا کند را معرفي خواهيم کرد.

دوختن با دست
افرادي که در کوک زدن دستي مهارت دارند به همين سادگي سه هيچ از بقيه افراد جلو هستند! اين مهارت مي تواند از يک کوک شل ساده تا يادگيري انواع بخيه متغير باشد ولي دانستن اين که چطور با نخ و سوزن کار کنيد قطعا يک ضرورت در کار تعمير و مراقبت از لباس است.

دوختن دکمه
دکمه ها هميشه در خطر شل شدن و افتادن قرار دارند و اگر مي خواهيد نامرتب و شلخته به نظر نرسيد بايد بتوانيد دوختن و تعمير دکمه ها را خودتان انجام دهيد. البته دکمه ها هم انواع مختلفی دارند مثل پايه دار و بي پايه و فشاری که هر کدام بايد به روش خاصي و با ابزار متفاوتی دوخته شوند و اصول اوليه آن ها نيازمند يادگيری است.

مهارت های ضروری برای مراقبت از لباس

شستن لباس
اين که بدانيد هر لباسي را بايد به چه روشی بشوييد، کدام لباس ها نياز به خشکشويي و اتوشويي دارند، کدام لباس ها بايد با دست شسته شوند و استفاده از خشک کن و … مهارت هايي است که هر فردی در ارتباط با لباس های خود بايد داشته باشد. يک اشتباه کوچک در اين مورد مي تواند لباس های عزيز شما را خراب و غير قابل استفاده کند. حتی نکته کوچکی مثل باز کردن دکمه های پيراهن قبل از قرار دادن آن در ماشين لباسشويي اگر رعايت نشود مي تواند زيان بار باشد. پس تنبلي نکنيد و همه نکات مربوط به شستشوی لباس ها را ياد بگيريد و به کسي وابسته نباشيد کسي نمي داند در آينده چه پيش خواهد آمد!

اتو کردن
کار ساده اي مثل اتو کردن نيز نياز به يادگيري دارد چون نکات ريز و پيش بيني نشده اي در ارتباط با اتو کردن هست که اگر رعايت نشود به لباس ها آسيب مي رساند پس مهارت اتو کردن را نيز به طور کامل فرا بگيريد.

لکه زدايي
راهنماي کامل لکه زدايي را در اين مطلب بخوانيد. شما هرگز نمي دانيد دقيقا کي به آن نياز پيدا خواهيد کرد.

مطالب مرتبط:

1- اشتباه بزرگ در خريد لباس و راه حل هاي آن

2- 5 راز خريد موفق لباس

3- اصول خريد شلوار جين مناسب

مهفام میرزایی
نویسنده: مهفام میرزایی
کارشناس ارشد طراحی صنعتی، طراح لباس، تصویرساز و نویسنده مد


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :