اگر کیف و کفش چرم دارید، باید این نکات نگهداری از آن‌ها را بدانید!

ما هزینه زیادی برای کیف و کفش و خلاصه تمام محصولات چرم می‌پردازیم و دوست داریم به همان میزان زمان بیشتری برای ما کار کنند. برخی وسایل چرم را که کهنه می‌شوند به نو و تازه آن‌ها ترجیح می‌دهند و اصلا اعتقاد دارند که چرم تازه آن زمان زیبا می‌شود. خود من که جزو این دسته هستم اما به هر حال مراقبت موضوعی جدای از سلیقه است و باید بلد کار باشی! با این مقدمه لازم نیست بگوییم که می‌خواهیم درباره چه چیزی حرف بزنیم؟

نگهداری از کیف و کفش چرم

کیف چرمی جان دارد

کیف‌ها در انواع مختلف چرم و بافت عرضه می‌شوند. اما قبل از اینکه بخواهیم به طور خاص از پنج نوع مختلف مراقبت کنید (چرم گوساله، چرم لاکی، چرم گیاهی، چرم جیر و چرم عجیب و غریب)، در اینجا چند قانون کلی برای مراقبت از قطعات چرمی و افزایش طول عمر آن‌ها آورده شده است.

نگهداری از کیف و کفش چرم

  • کیف لوازم آرایش داشته باشید

شاید راحت‌تر باشد که رژگونه‌ها و پودرهای شل خود را مستقیماً در محفظه‌های کوچک‌تر کیف‌تان قرار دهید، اما این محصولات مستعد ریختن و پس دادن رنگ هستند. وقتی این اتفاق می‌افتد، احتمالاً آستر کیف‌های شما را لکه‌دار می‌کنند که به سختی هم پاک می‌شوند.

نگهداری از کیف و کفش چرم

توصیه ما این است که برای نگهداری از لوازم آرایش خود از یک کیف آرایش جداگانه استفاده کنید.

  • کاورها را دور نیاندازید

همیشه مهم است که به یاد داشته باشید با کیف‌های چرمی مانند فرزند عزیز (!) خود رفتار کنید. آن‌ها نیاز به مراقبت و توجه زیادی دارند. برای افزایش طول عمر کیف خود، توصیه می‌کنیم کیف خود را بعد از هر بار استفاده با یک پارچه تمیز و خشک تمیز کنید و داخل همان کاور نرم و نازکی بگذارید که هنگام خرید به شما داده اند. اصلا این کاور به همین منظور تهیه شده است. هم برای کفش و هم برای کیف!

نگهداری از کیف و کفش چرم

البته لازم است هر چند وقت یکبار آن را تمیز کنید و پرزشان را بگیرید و کیف چرم را که داخلش گذاشتید در مکانی خنک و تاریک و دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید.

  • از پارچه مرطوب استفاده نکنید

به هیچ وجه پاک کردن کیف خود را با پارچه مرطوب انجام ندهید، به این دلیل که آب و چرم به دلیل ماهیت نفوذپذیری چرم به خوبی با هم یکی می‌شوند. اصلا بهتر است که از رطوبت گیر هم در کیف‌تان استفاده کنید و اگر در آسمان ابرهای باران‌زا هست، کیف برزنتی‌تان را بردارید و بروید نه چرمی که دست و دلتان برای آن می‌لرزد.

نگهداری از کیف و کفش چرم

  • کیف را با روزنامه پر نکنید

از آنجایی که چرم ماهیتی انعطاف‌پذیر دارد، با استفاده منظم از شکل خود خارج می‌شود. برای حفظ شکل اصلی و جلوگیری از این حالت به جای روزنامه از حوله‌های پلی استر یا نخی استفاده کنید.

نگهداری از کیف و کفش چرم

پس تکرار می‌کنیم، هرگز روزنامه‌ها را در این مورد به کار نبرید چون نه تنها جلوگیری از تغییر شکل کیف شما نمی‌کند که ممکن است کیف‌های شما را لکه دار می‌کند، به خصوص آن‌هایی که رنگ روشن دارند.همچنین پلاستیک هم مورد مناسبی برای این کار نیستد چون رطوبت را می‌توانند به خود بگیرند و علاوه به رنگ دادن جلوی نفس کشیدن کیف شما را بگیرند. داشت یادمان می‌رفت که تاکید کنیم چرم باید نفس بکشد.

  • خالی‌سازی کیف

نکته آخر درباره نگهداری کیف چرم که نباید فراموش کنید این است که اگر می‌خواهید مدتی از آن استفاده نکنید، ضمن رعایت نکته‌هایی که بالاتر گفتیم، به خوبی کیف را بگردید و همه چیز را از داخل آن خارج کنید. این شامل چیزهایی هم می‌شود که در جیب‌های کوچک نگه می‌دارید.

نگهداری از کیف و کفش چرم

هر چیزی، از خودکار گرفته تا رژ لب، می‌توانند، باعث ایجاد لکه و آسیب ناخواسته و همیشگی به داخل کیف شما شود.

کار را به کاردان بسپارید

اگر در فکر تمیز کردن کیف خود هستید و همچنین تعمیر خراش و پارگی و در رفتن زیپ، به شما توصیه می‌کنیم راه میانبر را با کمی صرف هزینه بپردازید. خیلی از خشکشویی‌ها خدمات شست و شوی چرم را به صورت حرفه‌ای برای شما انجام می‌دهند.

نگهداری از کیف و کفش چرم

همچنین تعمیرات کیف چرم هم راحت نیست، هم تبحر می‌خواهد و هم وسایل حرفه ای. پس ریسک نکنید و سر کیسه را برای کیف محبوبتان شل کنید!
* راستی این هم سورپزایزی دیگر، می‌دانستید که برخی خدمات مانند تغییر رنگ چرم هم شدنی است؟!

راه رفتن روی ابرها با کفش چرمی

مراقبت از کفش‌های چرمی می‌تواند دلهره‌آورتر از وسایل دیگر به نظر برسد، اما چرم اگر چرم باشد و به شما غالب نشده باشد؛ فوق‌العاده بادوام است البته به یک شرط: رسیدگی.

نگهداری از کیف و کفش چرم

اصلا بهتر است این را در ذهن‌تان جا بیاندازید که چرم، زنده است. آن وقت دیگر خیلی کارها را نمی‌کنید و از سوی دیگر خیلی مراقبت‌ها را هم انجام می‌دهید.
مراقبت مناسب از کفش‌های چرمی (چه کفش‌های مجلسی، ورزشی و معمولی) در دو نکته خلاصه می‌شود:
• تمیز نگه داشتن
• خشک نگه داشتن
بعد از این دو نکته هم شش مورد دیگر است که وقت بگذارید و با دقت آن‌ها را بخوانید

1. هر روز کفش‌های چرم خود را نپوشید

چرم هم مانند پوست شما نیاز به تنفس و استراحت دارد. همیشه باید حداقل دو جفت کفش در چرخش منظم خود داشته باشید تا مجبور نشوید هر روز یک جفت را بپوشید.

نگهداری از کیف و کفش چرم

پاهای شما در طول روز عرق می‌کنند (با واقعیت در نیافتید) و چرم این رطوبت را جذب می‌کند. چرم مرطوب بیشتر مستعد کشیدگی، خراشیدگی، چین خوردگی و لکه شدن است. پوشیدن آن‌ها به صورت یک روز در میان به آن‌ها زمان کافی برای خشک شدن می‌دهد و طول عمر کفش شما را به میزان قابل توجهی زیاد می‌کند.

2. بعد از هر بار پوشیدن آن را تمیز کنید

یک برس کفش یا پارچه میکروفیبر در دسترس داشته باشید و بعد از هر بار پوشیدن کفش‌های خود، به سر و روی است دست بکشید. این کار باعث می‌شود تا با گذشت زمان، کثیفی و لک به خورد چرم نرود و شما با معضل پاک کردن لکه‌های سمج روبرو نشوید.

نگهداری از کیف و کفش چرم

3. سدر و صنوبر و چرم، دوستان جدا نشدنی

چوب درخت سدر یا صنوبر می‌توان گفت از مهم‌ترین بخش مراقبت از کفش چرم است اما بیشتر وقت‌ها نادیده‌ترین نکته است. تکه های برش خورده از این دو درخت می‌تواند در عین حال که شکل درست کفش را حفظ می‌کند تا از چروک شدن آن جلوگیری کند، بوی خوشی ایجاد و عمر کفش را به طور چشمگیری افزایش می‌دهد.

نگهداری از کیف و کفش چرم

4. دشمنی باران و کفش چرمی

در صورت امکان، از پوشیدن کفش‌های چرمی در هنگام بارش باران خودداری کنید و سعی کنید در زمستان از پیاده روهای پوشیده از نمک و برف عبور نکنید. آب می‌تواند حتی کفش‌های چرمی ضدآب را نیز لکه‌دار کند و زیره‌های چرمی در هنگام خیس شدن در برابر سطوح ساینده مانند بتن آسیب‌پذیرتر می‌شوند.

نگهداری از کیف و کفش چرم

اگر مجبور هستید آن‌ها را در باران یا برف بپوشید، یک جفت گالوش بپوشید (رویه پلاستیکی) تا از اطراف آن‌ها محافظت کنید.

نگهداری از کیف و کفش چرم

ولی اگر کفش‌هایتان خیس شد، از خشک کردن آن‌ها در نزدیکی رادیاتور یا پنجره اجتناب کنید. کفش‌های چرم در گرما و نور خورشید می‌توانند ترک بخورند و آسیب ببینند. آن‌ها را در دور از خورشید؛ در تاریکی و با قرار دادن چوب صنوبر و سدر در آن‌ها خشک‌شان کند.

5. لاک کفش را فراموش نکنید

هر شش بار استفاده‌ای که از کفش چرم می‌کنید؛ حتما یک لایه محافظ برای دفع گرد و غبار و آب باید روی آن بکشید. چطور؟ باموم یا لاک کرم یا هر دو.

نگهداری از کیف و کفش چرم

فرق این‌ها چیست؟ نوع کرم، مرطوب کننده‌تر از موم است و پوششی طبیعی ایجاد می‌کند. پولیش موم محافظت کمی بهتر و سطح درخشندگی بالاتری ایجاد می‌کند اما می‌تواند خشکی بیشتری هم داشته باشد. ما پیشنهاد می‌کنیم با کرم شروع کنید.

نگهداری از کیف و کفش چرم

اما چگونه؟ با استفاده از یک پارچه میکروفیبر، پولیش را روی کفش‌های تمیز با حرکات دایره‌ای بمالید. اگر می‌خواهید مسیر بیشتری را طی کنید، می‌توانید از برس موی بسیار نرم استفاده کنید. کار را با یک دستکش و/یا برس پولیش هم به پایان برسانید تا رنگ روی کفش را صاف و درخشان کند.

6. کفش‌تان را کیسه کنید

گرد و غبار می‌تواند به مرور زمان وارد کفش‌های چرمی شود و در نتیجه لکه و تخریب شود. اگر به طور منظم کفش‌های خود را نمی‌پوشید، آن‌ها را در یک کیسه گرد و غبارگیر پارچه‌ای نگه دارید تا از آن‌ها محافظت کنید و همچنین اجازه دهید نفس بکشند. …

نگهداری از کیف و کفش چرم

در نهایت اینکه…

مطمئناً راه‌های دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید برای طولانی‌تر کردن عمر وسایل چرمی خود انجام دهید اما با رعایت همین نکته‌ها هم می‌توانید عمر کیف و کفش خود را چند برابر کنید.

مصی روشن
نویسنده: مصی روشن


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :