نکاتی برای شانه زدن درست موها

ممکن است که با دیدن عنوان این مقاله با خود فکر کنید: ” شانه زدن مو که اصلا کاری ندارد!” اما اینطور نیست. اگر در هنگام شانه کردن موهای خود چند نکته کوچک را رعایت کنید، میتوانید سلامت موهایتان را بهبود بخشید و موهایی قوی و زیبا داشته باشید. در مقاله امروز قصد داریم تا شما را با چند روش صحیح شانه زدن مو آشنا کنیم. با چی بپوشم همراه باشید!

 

نکات کلی برای شانه زدن مو

اولین قدم در این فرآیند این است که یک شانه خوب و با کیفیت پیدا کنید که برای جنس موهای شما مناسب است. یادتان باشد که بهتر است همیشه موهای خود را به آرامی شانه کنید تا چربی طبیعی موجود بر روی آن‌ها، به طور یکنواخت در همه جای سر پخش بشود. علاوه بر این، بهتر است که با آرامش و صبر و حوصله، گره‌های موجود در میان موها را به خوبی باز کنید.

سعی کنید حتما روزی یک بار موهای خود را شانه کنید و هر ۲ هفته یک بار هم شانه خود را به خوبی تمیز کنید. بدین ترتیب، همیشه موهایی لطیف، سالم و تمیز خواهید داشت. در ادامه این مقاله، به شرح روش‌ صحیح شانه زدن مو می‌پردازیم.

نکاتی برای شانه زدن درست موها

موهای خود را از ریشه به سمت ساقه شانه کنید

شانه زدن مو از سمت ریشه به سمت ساقه، باعث می‌شود که چربی طبیعی موجود بر روی پوست سر، به طور یکنواخت بر روی تمام موها پخش بشود. در نتیجه، موهای شما به شکلی طبیعی و زیبا می‌درخشند. علاوه بر این، این چربی طبیعی و ضروری، کاری نمی‌کند که موهای شما چربی و سنگین بشوند؛ در عوض کاری می‌کنند که موهایی محکم و قوی داشته باشید. یکی دیگر از مزایای این روش شانه زدن مو این است که باعث می‌شود تمام چربی موجود بر روی پوست سر، روی ریشه مو انباشته نشود. بدین ترتیب، موهای شما تمیزتر به نظر می‌رسند.

موهای خود را از ریشه به سمت ساقه شانه کنید

وقتی موها کاملا خشک هستند آن‌ها را شانه کنید

بهترین زمان شانه کردن موها و از بین بردن گره‌ها برای هر مدل مویی، درست قبل از وارد شدن به حمام است. زمانی که از حمام بیرون می‌آیید و موهای شما خیس‌اند، بیشتر مستعد آسیب دیدن و شکستن هستند. به همین دلیل بهتر است که فرآیند از بین بردن گره‌های موجود در لابه‌لای موها را بگذارید برای زمانی که موها کاملا خشک هستند؛یعنی قبل از دوش گرفتن.

اگر بعد از حمام کردن هم نیاز دارید که موهای خود را شانه کنید، بهتر است که این کار را با استفاده از یک برس مسواکی با دندانه‌های بزرگ انجام بدهید تا صدمه کمتری به موهایتان وارد بشود. علاوه بر این، یادتان باشد که این کار را با آرامش انجام بدهید. البته کسانی که موهای فری دارند، از این قاعده مستثنا هستند. اگر شما هم موهای فری دارید، بهتر است زمانی موهای خود را شانه کرده و گره‌های آن را باز کنید، که در حمام هستید و روی موهای خود نرم‌کننده زده‌اید. بهتر است که شما هم این کار را با آرامش، و با استفاده از یک برس مسواکی با دندانه‌های بزرگ انجام بدهید تا صدمه کمتری به موهایتان وارد بشود.

وقتی موها کاملا خشک هستند آنها را شانه کنید

موها را بیش از حد شانه نکنید!

بعضی از خانم‌ها عادت دارند که در طول روز، به تعداد دفعات زیادی موهای خود را شانه می‌کنند چون معتقد هستند که این کار باعث می‌شود موهای سالم و زیبایی داشته باشند. اما این یک تفکر کاملا اشتباه است. اگر موهای خود را بیش از حد شانه کنید، به ساقه موها استرس و فشا وارد می‌کنید و در نتیجه، موهایتان خشک و بدفرم به نظر می‌رسند. در عوض، روزی یک بار موهای خود را به روش درست شانه کنید؛ یعنی آنقدر شانه زدن مو را ادامه بدهید تا تمام گره‌های مو از هم باز بشوند و چربی ضروری پوست سر نیز به طور یکنواخت بر روی ساقه موها پخش بشود.

موها را بیش از حد شانه نکنید!

روی برس خود کمی اسپری مو بزنید

اگر موهای شما خشک است، ممکن است که در هنگام شانه زدن مو بر روی آنها الکتریسته ایجاد بشود. متاسفانه این قضیه منجر به خشک شدن و وز کردن موهای شما خواهد شد. به همین دلیل، برای اینکه از بروز این مشکل جلوگیری کنید، می‌توانید قبل از شانه زدن مو بر روی سطح برس خود ۲ الی ۳ بار اسپری مو بزنید. بدین ترتیب موهایی لطیف و درخشان خواهید داشت.

قبل از شانه کردن روی برس خود کمی اسپری مو بزنید

استفاده از نرم کننده و روغن مو برای باز کردن گره موها

اگر موهایی دارید که دائما در هم گره می‌خورند، بهتر است که قبل از هر کاری، روی موهای خود کمی اسپر مو بزنید. در ابتدا کمی از اسپری و یا ماسک مو به صورت مستقیم روی موهای بزنید، یا مقداری از آن را روی کف دست خود بریزید سپس روی موها خود بمالید. بعد به آرامی با دست‌های خود ساقه‌های مو را از هم جدا کنید. اسپری نرم‌ کننده مو معمولا برای کسانی مناسب است که موهای معمولی دارند. ۳ یا ۴ بار مقداری از این ماده را روی کل سر خود اسپری کنید تا موها به خوبی از هم باز بشوند.

ماسک نرم‌کننده (که معمولا باید اجازه بدهید برای مدت چند دقیقه روی موهای شما باقی بماند) نیز برای همه مدل مویی مناسب است؛ از موهای ضخیم یا عادی گرفته تا موهای فر. یادتان باشد که با توجه به قد و حجم موهای خود مقدار مناسبی از این ماسک نرم‌کننده را بر روی موهای خود بزنید. اگر قصد دارید که از یک روغن مو، مثل روغن آرگان استفاده کنید، مقدار ۲ الی ۵ قطره از آن را روی موهای خود بزنید. برای موهایی که کوتاه و نازک هستند، معمولا تنها ۲ قطره از روغن مو کافی است. در حالی که موهای بلند و ضخیم به چیزی حدود ۴ الی ۵ قطره از این روغن مو نیاز دارند.

استفاده از نرم کننده و روغن مو برای باز کردن گره موها

پایین موهای خود را ۲ الی ۳ بار شانه کنید

همیشه موهای خود را با استفاده از یک برس با دندانه‌های درشت، و از سمت ریشه به سمت ساقه شانه کنید. این به شما کمک می‌کند بدون اینکه همه گره‌ها را به سمت نوک مو بکشانید (که باعث می‌شود به فولیکول‌های مو آسیب برسد)، آن‌ها را به خوبی از هم باز کنید. اگر موهای فری دارید، برای باز کردن گره موها از از یک برس با دندانه‌های بزرگ و انگشتان دست خود کمک بگیرید. بهتر است این کار را زمانی انجام بدهید که موهایتان هنوز نم دارند، و یا در حمام هستید و روی موهای خود نرم‌کننده گذاشته‌اید. این کار باعث می‌شود که گره‌های مو به خوبی از هم باز بشوند، اما به مدل فر طبیعی موهای شما آسیبی وارد نشود.

پایین موهای خود را 2 الی 3 بار شانه کنید

آرام و ملایم گره‌های مو را از هم باز کنید

هرگز سعی نکنید که به زور و با خشونت گره موهای خود را از هم باز کنید. این کار فقط باعث می‌شود که بیشتر به موهای خود صدمه وارد کنید. در عوض، قسمت‌هایی از مو که گره دارند یا به هم چسبیده‌اند را به نوبت از هم جدا کنید، آن‌ها را با یک دست نگه دارید، و با دست دیگر، با ضرباتی آرام و ملایم آن قسمت را شانه کنید تا زمانی که تمام گره‌های آن به طور کامل از هم باز بشوند. آنقدر این کار را ادامه بدهید تا زمانی که شانه یا برس به راحتی از میان موهای شما عبور کند. اگر هنوز هم گره‌هایی باقی مانده‌اند، برای مدت چند دقیقه، مقداری اسپری مو یا نرم‌کننده روی موهای خود قرار بدهید و سپس موها را به آرامی شانه کنید.

آرام و ملایم گره‌های مو را از هم باز کنید

انتخاب برس مناسب برای شانه زدن مو

یادتان باشد که هرگز از یک برس ارزان قیمت و بی‌کیفیت استفاده نکنید. برس‌هایی که از پلاستیک بی‌کیفیت تهیه شده و یا دندانه‌های آهنی دارند، موهای ضعیف را می‌شکنند. در عوض، به دنبال برس با کیفیتی بگردید که دندانه‌های آن از موی مصنوعی نرم تهیه شده باشد. اگر برای یک برس با کیفیت کمی هزینه کنید و به خوبی هم از آن نگهداری کنید، می‌توانید برای مدت چند سال آن را نگه دارید. شما می‌توانید در فروشگاه‌های آنلاین، آرایشگاه‌های معتبر و یا فروشگاه‌های لوازم آرایشی، یک برس خوب و با کیفیت پیدا کنید.

 

شانه مناسب برای موهای ضخیم

شانه‌ یا برسی که دندانه‌های آن از پلاستیک مصنوعی تهیه شده است، نسبت به برسی که از موهای طبیعی تهیه شده‌اند، راحتتر در میان موهای ضخیم و درشت حرکت می‌کنند. سعی کنید برسی پیدا کنید که تعداد دندانه‌های آن کم، و فصله دندانه‌های آن از هم زیاد باشد. بدین ترتیب، می‌توانید بدون آسیب زدن به فرم طبیعی موهای خود، قسمت‌های متراکم آن را شانه کنید.

شانه مناسب برای موهای ضخیم

برس مناسب برای موهای فر

ممکن است داشتن موهای فر، گره خورده و یا وز، باعث بشود که فرآیند انتخاب و خرید یک برس مناسب برای شما کمی سخت و طاقت‌فرسا بشود. حتی ممکن است مجبور بشوید که چند مدل برس مختلف را امتحان کنید، تا بهترین برس برای شانه زدن مو خود را پیدا کنید. به طور کلی، سعی کنید برسی پیدا کنید که بدنه آن دارای انحنا و دندانه‌های آن نرم و انعطاف‌پذیر باشند. استفاده از این مدل برس شما را قادر می‌سازد تا راحتتر بتوانید موهای فر خود را شانه کنید.

برس مناسب برای موهای فر

برس مناسب موهای کوتاه

اگر موهای شما کوتاه است، یک برس پلاستیکی با کیفیتِ خوب انتخاب کنید که دندانه‌های آن نرم باشند. این مدل برس برای سشوار کشیدن و مدل دادن به موهای کوتاه بسیار مناسب است؛ چون کاری می‌کند که موهای شما بیش از حد پف نکنند. سوراخ‌هایی که بر روی بدنه این مدل برس وجود دارند، باعث می‌شوند که هوای داغ سشوار راحت‌تر از میان موهای شما عبور کرده، و در نتیجه سرعت فرآیند مدل دادن به موها را نیز افزایش می‌دهند. این مدل برس برای خانم‌هایی مناسب است که مدل موهایشان کوتاه است، و یا قد موهایشان حداکثر تا زیر گوش می‌رسد. علاوه بر این، برس‌های گرد و پلاستیکی بهترین گزینه برای افرادی هستند که پوست سرشان بسیار حساس است.

برس مناسب موهای کوتاه

نحوه تمیز کردن برس و شانه

هر دو هفته یک بار برس خود را تمیز کنید

دندانه‌های برس مو معمولا خیلی خود کثیف می‌شوند؛ چون موهای جدا شده از سر و محصولات مو بر روی آن‌ها جمع می‌شوند. اگر برس خود را به طور دائمی تمیز نکنید، این مواد روی موهای تمیز شما پخش شده و آنها را کثیف می‌کنند. علاوه بر این، تمیز کردن دائمی برس مو به شما کمک می‌کند تا بتوانید برای مدتی طولانی‌تر از برس خود استفاده کنید.

هر دو هفته یک بار برس خود را تمیز کنید

درون یک کاسه، کمی آب و شامپو را با هم مخلوط کنید

در ابتدا درون یک کاسه را از آب ولرم پر کنید و سپس به اندازه یک قاشق غذاخوری درون آن شامپوی سر بریزید. با استفاده از یک قاشق پلاستیکی و یا انگشت خود، آنقدر این محلول را به هم بزنید تا آب و شامپو به طور کاملا با هم ترکیب شده و درون کاسه کف بکنند. سعی کنید برای این کار از یک شامپوی آبرسان استفاده نکنید، چون ممکن است که تمام مواد جمع شده بر روی برس را به خوبی از آن جدا نکند.

درون یک کاسه، کمی آب و شامپو را با هم مخلوط کنید

برای مدت ۳ الی ۴ دقیقه، برس خود را درون این محلول خیس کنید

در مرحله بعد، برس خود را به نحوی درون این محلول قرار بدهید که سر آن به طور کامل درون مایع فرو برود. بهتر است به جای اینکه با دست خود برس را تمیز کنید، اجازه بدهید که برای مدت ۳ الی ۴ دقیقه در این محلول خیس بخورد. بدین ترتیب به دندانه‌های آن آسیبی وارد نخواهد شد. بهتر است حواستان را جمع کنید که برستان بیش از زمان گفته شده درون این محلول باقی نماند. به خصوص برس‌های چوبی، به هیچ وجه نباید بیشتر از ۳ الی ۴ دقیقه درون این محلول خیس بخورند.

در این مرحله، برس خود را زیر آب ولرم نگه دارید تا شامپو به طور کامل از روی آن پاک بشود. سپس با استفاده از نوک تیز یک شانه، موهای باقی مانده در لابه‌لای دندانه‌های برس را به طور کامل از آن جدا کنید. اگر شانه‌ای ندارید که نوک آن تیز باشد، می‌توانید به جای آن از نوک یک چنگال پلاستیکی، گیره مو و یا خلال دندان هم استفاده کنید.

برای مدت 3 الی 4 دقیقه، برس خود را درون این محلول خیس کنید

شانه و برس مو را خشک کنید

در ابتدا یک حوله تمیز و خشک را بر روی یک سطح صاف پهن کنید، سپس برس خود را به شکل باالعکس بر روی آن قرار بدهید. (یعنی طوری که دندانه‌های آن بر روی حوله قرار بگیرند) اجازه بدهید که برس به مدت ۱ الی ۲ ساعت در همین حالت باقی بماند. این کار باعث می‌شود که هرگونه رطوبت باقی مانده در لابه‌لای دندانه‌ها و سوراخ‌های برس، به طور کامل از آن خارج شوند. اگر هم برای خشک شدن برس خود عجله دارید، می‌توانید آن را زیر نور آفتاب قرار بدهید.

شانه و برس مو را خشک کنید

 

 

مطالب مرتبط:

۱- راهنمای کامل مراقبت از موهای ضخیم و پرپشت

۲- ۱۱ محصول ضروری برای سلامت و مراقبت مو

۳- راهنمای کامل مراقبت از موهای نازک

سوگل پورمهرام
نویسنده: سوگل پورمهرام


دیدگاه شما

ساناز در تاریخ 11 فوریه 2019

عالی بود
ممنونم از تیم تحریریه چی بپوشم
واقعا مقالات با کیفیتی رو قرار می دید

ناشناس در تاریخ 10 ژانویه 2021

سلام نمیدونم چرا موهای من زیاد موخور می گیر باید چیکار کنم لطفا راهنماییم کنید ممنونارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :