ساعت مناسب هر استایل چیست؟ قوانین را بشناسید!

بخواهیم یا نخواهیم باید قبول کنیم ساعت از آن اکسسورایزهای جذاب است حتی به قیمت یادآوری گذشت دلچسب‌ترین لحظه‌ها…  سبک‌‌های پر تنوع ساعت‌ها هر کدامش‌شان یک دنیا حرف برای گفتن دارند که خلاصه‌‌اش می‌شود: “هر استایل، یک ساعت! ” اگر ساعت‌باز هستید که تا پایان گزارش با ما بمانید اگر هم خیال‌دارید به جمع ساعات‌بازان بپیوندید خوش‌آمدید؛ این گزارش را بخوانید و ورودی قدرتمند داشته باشید.

ساعت مناسب هر استایل

استایل رسمی؛ ساعت رسمی

ساعت مناسب هر استایل

کاملا روشن است که در قرارهای مهم‌کاری و به طور کلی قرار‌های رسمی حتی دوستانه(مهمانی‌ها و مراسم‌ خاص) باید سراع ساعت رسمی یا کلاسیک را بگیریم؛ اما مهم‌ترین نکته اینکه هر ساعت لوکسی حتی از شناخته‌شده‌ترین برندها هم که باشد(از  امگا گرفته تا رولکس) فقط به اعتبار لوکس بودنش رسمی نیست.  یادتان باشد تنها به ساعتی میتوان گفت رسمی که این ویژگی‌ها را داشته باشد:

  • اول اینکه مینیمال باشد یعتی سادگی و ظرافت را با هم داشته باشد. اصولا در ساختار ساعت‌های مینیمال سادگی حرف اول را میزند. صفحه با کمترین علامت و نشانه طراحی می‌شود و در عوض تمرکز اصلی روی عملکرد ساعت است. خلاصه که بر خلاف تصور غالب، ظاهری ظریف و اتفاقا کم‌تمطراق از  ویژگی اصلی ساعت‌های رسمی است.
  • ویژگی دوم صفحه‌ای ظریف و باریک است. امتیاز این ساعت‌ها در این است که به راحتی زیر آستین پیراهن و کت پنهان شوند. یادتان باشد یک ساعت باوقار و کاملا رسمی نباید از زیر لباس برآمده به نظر بیاید. بنابراین وقتی کت‌وشلوار آن هم از نوع رسمی‌‌اش را انتخاب میکنید به ساعت‌های با ضخامت کمتر از 15 میلیمتر فکر کنید.
  • اندازه صفحه ساعت‌های رسمی نباید خیلی بزرگ یا خیلی کوچک باشد این ساعت‌ها معمولا در ابعادی بین 31 تا 33 میل طراحی می‌شوند و در گروه صفحه‌هایی با اندازه متوسط قرار میگرند.
  • متریال به‌کار رفته در ساخت این ساعت‌ها معمولا بهترین و گران‌ترین‌ها هستند از طلا گرفته تا نقره و پلاتین.

و بالاخره اینکه ساعت‌های رسمی معمولا بند چرمی هستند  آن‌هم از چرم‌های گران قیمت. البته هستند ساعت‌های لوکس رسمی‌ای که بند فلزی دارند و این بندها امضای خاص برند آنهاست مثل امگا، رادو، رولکس…

Montblanc، Piaget، Rado  و…. از جمله برندهای معتبر در دنیای ساعت‌های رسمی هستند.

ساعت مناسب هر استایل

استایل اسپورت؛ ساعت اسپورت

درست در  نقطه مقابل ساعت‌های رسمی ساعت‌های اسپورت قرار دارند و  مدل‌هایی که در جرگه  این ساعت‌ها قرار میگیرند باید این ویژگی‌ها را داشته باشند:

معمولا سیستم کرنوگراف دارند با کنتراست رنگی، آن هم از نوعی که کاملا به چشم بیاید. سایز صفحه این ساعت‌ها بزرگ است آن‌هم بزرگ به معنای واقعی. المان و نشانه‌های خاص هم تا دلتان بخواهد در صحفه‌شان وجود دارد؛ خلاصه که حسابی شلوغند. قاب این ساعت‌ها از عموما از جنس تیتانیوم است و بندها هم لاستیکی، چرمی و استیل. همانطور هم  که از اسم و ظاهرشان برمی‌آید وقی باید سراغشان بروید که قرار است اسپورت بپوشید.

استایل روزمره؛ ساعت کژوال

گروهی از ساعت‌ها نه زرق‌وبرق و ظرافت ساعت‌های رسمی را دارند و نه بزرگنمایی ساعت‌های اسپورت را. سایز صفحه این ساعت‌ها از قانون مشخصی مثل بزرگ یا کوچک پیروی نمیکند و بیشتر در گرو نوع طراحی است اما اغلب متوسطند تا کوچک و بزرگ؛ رنگ صفحه هم با بند کنتراست رنگی دارد. ساعت‌های کژوال هم با استایل نیمه رسمی هماهنگ می‌شوند هم نیمه اسپورت. و دقیقا به همین دلیل است که بهترین انتخاب برای استفاده روزمره‌اند. این ساعت‌ها به خاطر کاربرد زیادشان علاوه بر تنوع بسیار در  طراحی شکل‌وشمایل، از نظر ساختار هم بسیار بادوامند و نیاز به مراقبت زیاد ندارند.

ساعت مناسب هر استایل

برندهایی مثل سیکو، تیسوت، ستیزن و کاسیو از برندهای قدیمی و شناخته شده در طراحی ساعت‌های کژوال هستند.

استایل فشن، ساعت‌فشن

ساعت‌های پر تمطراق با صفحه‌هایی خارج از فرم‌های معمول را میتوان در این گروه قرار داد. این ساعت‌ها طوری طراحی‌شده‌اند که به چشم بیایند بنابراین اغلب بزرگند یا عجیب. زرق‌وبرق هم تا دلتان بخواهد دارند. رنگ‌بندی این ساعت‌ها هیچ محدودیتی ندارند از سبز و زرد فسفری گرفته تا نارنجی و  آبی براق. اما از نظر ساختاری موتورهای ویژه و کارآمدی ندارند این ساعت‌ها صرفا برای بیشتر به چشم آمدن طراحی می‌شوند بنابراین تعجب نکنید اگر پر از نگین‌اند یا بندهای آنها بیشتر از آنکه شبیه بند ساعت باشند شما را یاد دستبند می‌اندازند. ساعت‌های فشن سبک مردانه هم دارند نوع مردانه‌شان معمولا بزرگ‌تر از اندازه‌های معمولند. موتورشان از روی صفحه پیداست و ترکیبی از رنگ‌های گرم و متضاد دارند. خلاصه اینکه بهترین زمان استفاده از این ساعت‌ها قرارهای دوستانه‌است به خصوص در جمع‌های تینجری که اغراق حرف اول را میزند.

ساعت مناسب هر استایل

استایل ورزشی؛ساعت ورزشی

ساعت‌هایی هم هستند که مختص  ورزشکاران و استایل ورزشی طراحی شده‌اند. بارزترین ویژگی این ساعت‌ها سبکی‌شان است آن هم با این هدف که هنگام ورزش وزن ساعت را روی مچ‌تان احساس نکنید. این ساعت‌ها بسته به نوع ورزش ویژگی‌های متنوعی دارند ویژگی‌هایی مثل فشار سنج برای کوه‌نوردان، عمق‌سنج برای غواصان، کرنومتر، زمان‌وسرعت وسنج. این ساعت‌ها طوری طراحی شده‌اند که کاملا خودکار میزان فعالیت بدن را بر مبنای مقایس موردنطر  محاسبه میکنند ‌ آن‌هم بدون اینکه حواس شما را درگیر کنند.

ساعت مناسب هر استایل

SUUNTO/FITBIT/GARMIN و FOSSLI از برندهای به‌نام در گروه ساعت‌های ورزشی هستند.

دقیقه‌ شمارهای هوشمند

این روزها ساعت‌های هوشمند حسابی سروصدا به راه‌انداختند؛ البته بهتر است اعتراف کنیم کمتر ساعت بازحرفه‌ای سراغ این ساعت‌ها می‌رود! بیشتر آنها که تعصب چندانی روی ساعت‌شان ندارند ساعت‌های هوشمند را انتخاب می‌کنند اما به هر ترتیب بهتر است این ساعت‌ها را با لباس‌های معمولی و برای استایل خیابانی و اسپورت انتخاب کنید این ساعت‌ها هرچقدر هم حرفه‌ای هرگز نمی‌توانند در کتگوری ساعت‌های رسمی قرار بگیرند. برندهای اپل و سامسونگ و  آنر از جمله برندهای پیشتاز هوشمندها هستند.

ساعت‌ هیبریدی تلفیق نسل‌ها!

ساعت‌ هیبریدی را باید  نسل جدیدی در دنیای ساعت‌های مچی به‌شمار آورد. این ساعت‌ها  ترکیبی از ساعت‌های قدیمی‌خودمان با ساعت‌های هوشمند امروزی هستند و دلیل ورودشان به دنیای ساعت‌ها هم تعصب ساعت‌بازهای حرفه‌ای روی شکل و شمایل آنالوگ ساعت‌ها با همان عقربه‌ و دقیقه شمارهای  واقعی بود. به همین دلیل این ساعت‌ها ظاهر معمولشان را حفظ کردند اما قابلیت‌های تازه‌ای مثل انداه‌گیری فعالیت‌های بدنی، اتصال به تلفن همراه و خلاصه ویژگی‌های ساعت‌های هوشمند به آنها اضافه شد.

ساعت مناسب هر استایل

Skagen/ Mondaine/   Kronaby Steel/ Withings هر سه از برندهای مطرح در طراحی ساعت‌های هیبریدی هستند  . با در نظر گرفتن سرعت گسترش دنیای دییجتال هیچ بعید نیست ‌هیبریدی‌ها به همین زودی‌ها  مقام اول در دنیای ساعت‌ها را از آن خود کنند!

تضاد جواب نمیدهد

در انتخاب فریم ساعت به رنگ  طلایی یا  نقره‌ای یک قاعده کلی وجود دارد آن هم اینکه  سلیقه شما تعیین کننده است اما در کنار سلیقه، بد نیست حواستان به این فاکتور هم باشد که هم‌خوانی ساعت با سایر اکسسواریزها بسیار مهم است. در خانم‌ها انگشتر، گوشواره و گردنبد از عوامل تعیین کننده هستند و در آقایان علاوه بر اینها سگک کمربند و دکمه سردست. در یک نگاه کلی براساس قواعد رنگ شناسی، بهتر است وقتی سراغ ظاهری با رنگ‌های گرم می‌روید سراغ ساعت‌های با تناژ رزگلد و طلایی بروید و وقتی سراغ رنگ‌های سرد در ظاهرتان میرود ساعت‌های نقره‌ای و پلاتینی را انتخاب کنید. این‌بار استثنائا به تضاد فکر نکنید چرا که هیچ‌جوره جواب نمیدهد!

ساعت مناسب هر استایل

قانون نانوشته!

اینکه رنگ ساعت با کمربند و کفش هماهنگ باشد از آن قانون‌های نانوشته اما به شدت جذاب است این هارمونی ناخودآگاه  به بیشتر به چشم آمدن ساعت و به عبارت دقیق‌تر سلیقه خاص شما منجر میشود. پس رنگ صفحه و بند ساعت را با کمربند و کفش؛ و رنگ بدنه فلزی ساعت را با اکسسورایز و حتی  سگک کمربندتان ست کنید.

رها منفرد
نویسنده: رها منفرد


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :