مشهورترین کلاه‌های سینما که تا عمر داریم فراموششان نمی‌کنیم!

کلاه یکی از مهم‌ترین عناصر دنیای مدوفشن است. شاید در هر استایلی جای نداشته باشد و حتی افراد زیادی هم در تیپ خودشان از کلاه‌های مختلف بهره نبرند اما حضور این عنصر پوششی می‌تواند شخصیت خاصی به ظاهر بدهد. در سینما هم کم نیستند، کلاه‌هایی که نیمی از شهرت صاحبشان به واسطه حس‌وحال آنها است. در این مقاله می‌خواهیم نگاهی به معروف‌ترین کلاه‌های دنیای سینما داشته باشیم.

ad banner

کلاه‌های مشهور سینما

ایندیانا جونز

کلاه‌های مشهور سینما

ماجراجویی‌های ایندیانا جونز تمامی ندارد. او که سال‌ها محبوب مخاطبان پرشمار بوده و هست با استایل جذاب و البته کلاه معروفش در ذهن همه پررنگ است. کلاه در فیلم ایندیانا جونز مانند شخصیت‌ها مدام در تعقیب و گریز و ماجراجویی‌ها حضور دارد. این کلاه پرماجرا و پرشور را از یاد نمی‌بریم.

آلیس در سرزمین عجایب

کلاه‌های مشهور سینما

یکی از شخصیت‌های معروف در فیلم و کتاب آلیس در سرزمین عجایب هم فردی است به نام کلاه‌ساز دیوانه. همان‌طور که از نام او هم پیدا است، با کلاه و کلاه‌دوزی ارتباطاتی دارد. اگر نسخه آلیس در سرزمین عجایبی را دیده باشید که تیم برتون ساخته است، حتما می‌دانید که نقش کلاه‌ساز را جانی دپ مشهور و دوست‌داشتنی ایفا کرده است. او و کلاهش هم در فهرست معروف‌ترین‌ها جای می‌گیرد.

کابوس خیابان الم

کلاه‌های مشهور سینما

یکی از وحشتناک‌ترین فیلم‌های دهه‌های گذشته، همین کابوس خیابان الم است. هنوز هم سیمای فِرِدی قاتل با آن چنگال‌ها، پلیور رنگارنگ و البته کلاهش از هولناک‌ترین چهره‌هایی است که می‌توانیم در دنیای سینما به خاطر بیاوریم. فردی که به کابوس جوانان پا می‌گذاشت و در خواب جانشان را می‌گرفت، با استایل عجیب و آن چهره آبله‌رو از جمله شخصیت‌هایی است که توانسته‌اند با بهره‌مندی درست از طراحی لباس، ماندگاری‌شان را طولانی‌تر کنند.

پرتقال کوکی

کلاه‌های مشهور سینما

یکی دیگر از چهره‌هایی که وجود کلاه در تیپ و استایلش به‌شدت به تعریف شخصیت او کمک کرده، بازیگری است که در اثر معروف استنلی کوبریک یعنی پرتقال کوکی ایفای نقش کرده بود. کوبریک افسانه‌ای در این اثر هم با بهره‌مندی از طراحی درست لباس و فضا توانسته، بار بخشی از تعریف ماجرا و روحیات افراد را به ظاهرشان منتقل کند. الکس یعنی شخصیت نخست فیلم که با هنجارهای اجتماع، تضادهای درونی و تلاش برای کشف نقطه‌ای تعادلی در زندگی می‌کوشد، با آن کلاه شاپوی مشکی و عادت‌های عجیبش در یاد سینمادوستان پررنگ می‌ماند.

چارلی چاپلین

کلاه‌های مشهور سینما

امکان ندارد که چارلی چاپلین معروف را نشناسید. او با استایلی بسیار به یادماندنی همیشه تصویر مهمی از دنیای سینما است که احتمال فراموشی‌اش از سوی مخاطبان تقریبا صفر است. چاپلین با آن اداهای خاص و پوششی که داشت و البته عصا و حرکاتش در ذهن‌ها ماندگار است. کلاه او هم یکی از مهم‌ترین کلاه‌های دنیای تصویر و سینما به نظر می‌رسد. چارلی چاپلین با هیبت خاصی که برای خود ساخته بود، داستان‌های مهمی را به نمایش گذاشت که برخی هنوز هم در دسته بهترین آثار سینمایی دنیا قرار دارند.

شرلوک هولمز

کلاه‌های مشهور سینما

شرلوک هولمز هم یکی از ماندگارترین شخصیت‌ها از میان کارآگاه‌های معروف سینما و تلویزیون است. هولمز دوست‌داشتنی با هوش و ذکاوت مثال‌زدنی‌اش، در خاطر بسیاری از مخاطبان ثبت شده است. داستان‌های او و شیوه برخورد استراتژیکش با مسائل و پرونده‌های مختلف بسیار جذاب بود و نسخه‌های فراوانی هم از این شخصیت در دنیای تصویر موجود است. شرلوک هولمز هم با کلاه معروفش شمایل کارآگاهی تیزهوش، آرام و البته جذاب را می‌سازد. کلاه او هم در دسته معروف‌ترین‌ها قرار می‌گیرد.

پوآرو

کلاه‌های مشهور سینما

پوآرو هم از کاراکترهای محبوب در آثار معمایی و کارآگاهی است. او که شخصیت جذابی دارد و با هوش و خردمندی گره از ماجراهای مختلف برمی‌دارد، در استایل هم حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. پوآرو آرایش خاصی برای سبیل‌هایش در نظر می‌گیرد و کلاهی بر سر می‌گذارد که نیمی از شهرتش را در کنار سبیل‌های تاب‌دار مدیون آنها است. بله! کلاه موسیو پوآروی دوست‌داشتنی هم در فهرست مشهورترین کلاه‌های ماندگار سینما جایی برای خود دارد.

پیکی بلایندرز

کلاه‌های مشهور سینما

کلاه تام شلبی هم از معروف‌ترین کلاه‌ها است. این کلاه هم معرف پوشش برادران بیرمنگامی در این داستان گنگستری است و هم کارکردهایی برای مبارزه دارد. تام و برادرانشان با کارگذاشتن تیغی تیز در لبه کلاهشان، کار تعداد زیادی از دشمنانشان را هم یک‌سره می‌کردند. این کلاه نقاب‌دار و جذاب تا حد زیادی در خلق فضای مناسب داستانی این مجموعه نفش دارد. ظاهرا ریشه‌های تاریخی واقعی هم برای آن وجود داشته و داستان برادران شلبی از شخصیت‌هایی واقعی با پوششی مشابه در سال‌های دور الهام گرفته شده است.

بانی و کلاید

کلاه‌های مشهور سینما

این زوج سارق از جذاب‌ترین و خوش‌قیافه‌ترین خلافکارهای دنیای سینما هستند. بانی که نقش شخصیت زن در فیلم است، زیبایی زیادی دارد و از کلاه خوش‌دوختی هم در استایلش استفاده می‌کند که او را در فهرست برترین کلاه‌های معروف سینما جاودانه می‌کند. اگر دوست دارید که فیلمی مهیج با ساختاری اصولی و بازی‌های جذاب و به یادماندنی ببینید، حتما به تماشای این اثر قدیمی سینما بنشینید و مطمئن باشید که قدیمی‌بودن اثری منفی در جذب مخاطب ندارد. شخصیت‌های منفی دوست‌داشتنی همیشه سهم بزرگی از خاطرات مخاطبان سینما را به خود اختصاص می‌دهند، بانی و کلاید هم از همین افراد هستند.

پنجره مخفی

کلاه‌های مشهور سینما

شاید پنجره مخفی به اندازه آثار دیگری که در اینجا نام برده شد، معروف نباشد اما یکی از مهم‌ترین آثاری است که نقش کلاه در آن پررنگ است. ایفای نقش جذاب جانی دپ در پرواندن شخصیت روان‌نژندی که دچار مشکلات روحی است هم از جذابیت‌های این اثر معمایی است. در این فیلم، جانی از کلاهی استفاده می‌کند که ماجراهای رنگارنگی دارد و در پیش‌برد مسیر داستان نقش مهمی بازی می‌کند. توصیه می‌کنیم که خودتان این فیلم را ببینید و از بازی هنرمندانه جانی دپ، طراحی لباس درجه یک و تعریف شخصیت‌ها و ابزارهای موجود در سناریو به بهترین شکل (از جمله کلاه) پی ببرید. این کلاه در استحاله روحی و روند بیمای جانی دپ در فیلم نقش مهمی را ایفا می‌کند.

در آخر

نقش طراحی لباس در هر اثری بسیار مهم است. شخصیت‌ داستان‌ها و فیلم‌های مختلف با وجود عناصر پوششی تعریف‌شده صحیح می‌تواند در یاد مخاطبان دوام بیشتری پیدا کند. کلاه هم از آن عناصر پوششی است که در ایجاد ویژگی‌های شخصیتی افراد بسیار کابرد دارد. درمیان شخصیت‌های مختلفی که نام برده شد، کدام کلاه‌پوش معروف را بیشتر از باقی می‌پسندید؟ فرد دیگری هم هست که بخواهید به این فهرست اضافه کنید؟

درآمد ماهیانه 5-20 میلیون از توی خونه با موبایل

آموزش رایگان کسب درآمد 5-20 میلیون ماهیانه از خونه و فقط با یه موبایل ساده رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر

نیلوفر شهدوست
نویسنده: نیلوفر شهدوست


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :