تاریخ انقضای لوازم آرایشی، به چه معناست؟

همه خانم‌ها در کیفشان، لوازم آرایشی‌های جورواجوری دارند که ممکن است حتی یادشان نیاید که چه زمانی خریداری شده‌اند. شاید فکر کنید که تاریخ انقضای لوازم آرایشی، تاریخ چندان مهمی نیست، اما از آنجا که این لوازم، مستقیما با صورت، چشم، ابرو و لب و… سروکار دارند و از مواد شیمیایی نیز ساخته شده‌اند، اگر تغییری در ترکیب شیمیایی ایجاد شود و به‌عبارتی محصولات، خراب شوند، مشکلات زیادی برای صورت ایجاد می‌شود، ازجمله التهاب چشمی، مسمومیت، عفونت، گل‌مژه و…

ad banner

ازطرفی، باید بدانید که هرکدام از محصولات آرایشی، باتوجه به مواد سازنده‌شان، تاریخ انقضای مخصوص به خود را دارند. درست است که تاریخ انقضای هرکدام از محصولات برروی بسته‌بندی آن‌ها درج شده، اما خوب است که کمی بیشتر درباره این محصولات و مدت زمان مناسب نگهداری آن‌ها بدانیم.

مطالب مرتبط:

۳۰ برند لوازم آرایش که هر خانمی باید بشناسد

پرفروش‌ترین برندهای لوازم آرایش در جهان

ترفندهای آرایشی برای پنهان‌کردن لک‌های صورت

از کجا بدانیم که محصولات آرایشی، منقضی شده‌اند؟

ممکن است که بسته‌بندی محصول، گم شده باشد یااینکه تاریخ روی محصول، مخدوش شده باشد یا حتی محصول موردنظر، زودتر از تاریخی که روی آن درج شده، منقضی شده باشد. چگونه به این موضوع پی ببریم؟

مهمترین نشانه، بوی محصول و همینطور ظاهر آن است. اگر بوی محصول آرایشی، تغییر کرده یا روغن محصول از آن جدا شده و روی مواد دیگر قرار گرفته، به احتمال بسیار زیاد، محصول آرایشی، منقضی و خراب شده است.

تغییر در رنگ و بافت هم از دیگر نشانه‌هاست.

چه کنیم که محصولات آرایشی، بیشتر دوام بیاورند؟

باید محصولات آرایشی خود را در جای مناسبی نگهداری کنید؛ جای خشک و خنک. نور خورشید و دمای بالا باعث آب افتادن آن می‌شود. محصولات آرایشی را در حمام نیز نگاه ندارید، زیرا بخاطر رطوبت موجود، امکان رشد باکتری در آن بالاست. بهتر است که هنگام استفاده از محصولاتتان، از دستکش یا از براش (برس) و… استفاده کنید یا اینکه هربار قبل از استفاده، دستانتان را خوب بشویید تا باکتری‌ها برروی بسته‌بندی محصول آرایشی، تجمع نکنند.

همیشه یادتان باشد که پس از استفاده، در محصولات آرایشی را ببندید.

اگر محصولات آرایشی را از حالت آک خارج نکنیم، چقدر عمر می‌کنند؟

اکثر تولیدکننده‌های محصولات آرایشی، محصولاتشان را به‌گونه‌ای تولید می‌کنند که درصورت باز نشدن آک آن، تا دو الی سه سال دوام آورده و خراب نمی‌شوند، زیرا در اینصورت، هوا و درنتیجه باکتری وارد بسته‌بندی محصول نشده و سالم می‌ماند.

تاریخ انقضای هرکدام از محصولات آرایشی، چه مدت است؟

ریمل

ریمل، کوتاهترین عمر را درمیان محصولات آرایش بهداشتی دارد. عمر این محصول، پس از باز شدن، تنها سه ماه است؛ البته بسته به برند ریمل و مواد تشکیل‌دهنده آن، عمرش به دو یا چهار ماه نیز تغییر می‌کند. ریمل، زودتر از هر محصول آرایشی دیگری خشک می‌شود و از آنجا که مستقیما با چشم سروکار دارد، منقضی شدن آن ممکن است باعث عفونت چشمی شود. یادتان باشد که هرگز چای در ریمل نریزید، زیرا احتمال بروز مشکلات چشمی بالاتر می‌رود.

خط چشم

عمر خط چشم از ریمل بیشتر است، اما با این‌وجود، عمر چندانی ندارد؛ البته عمر هر خط چشمی به برند و نوع آن بستگی دارد، اما درکل اگر مایع باشد، احتمالا حدود سه الی شش ماه دوام می‌آورد و اگر مدادی باشد، بین شش تا ۱۲ماه.

دقت کنید که اگر مواد درون خط چشم، سفت و سخت شود، احتمالا خراب شده است.

سایه چشم

اگر قصد خرید محصول آرایش چشمی را دارید که بیشتر از چند ماه دوام بیاورد، سایه چشم را انتخاب کنید.

محصولات پودری مانند سایه چشم و رژگونه، بخاطر خشک بودنشان، عمر بیشتری دارند، زیرا امکان رشد باکتری در آن‌ها کمتر است، اما یادتان باشد که حتما هنگام مصرف، از براش استفاده کنید تا سایه چشم و درنتیجه چشمتان دچار آلودگی میکروبی نشود.

محصولات آرایشی لب

محصولات آرایشی لب، ازجمله رژلب، برق لب و خط لب، معمولا حدود یک سال پس از آغاز مصرف، سالم می‌مانند، البته این امر درمورد تمامی برندهای محصولات آرایشی لب صدق نمی‌کند و این مسئله به مواد تشکیل‌دهنده آن‌ها بستگی دارد.

کرم‌های زیرسازی و کانسیلرها

کرم‌های زیرسازی پوست و کانسیلرها نیز بین شش ماه تا یک سال دوام می‌آورند. درمورد محصولات تیوپی، یادتان باشد که دستتان را به گردن تیوپ نزنید و البته حواستان به جدا شدن روغن نیز از سایر مواد باشد.

محصولات مراقبتی پوست

عمر این محصولات، علاوه بر برند، به نوع آن‌ها نیز بستگی زیادی دارد؛ مثلا عمر محصولات پمپی، بیشتر از یک سال است، اما عمر محصولات شیشه‌ای (خاطر احتمال بیشتر رشد باکتری در آن)، بین شش تا نه ماه است؛ اما به‌صورت کلی، این محصولات بین شش ماه تا یک سال سالم می‌مانند.

عطرها

عطرها بین سه تا پنج سال سالم می‌مانند، اما یادتان باشد که هرگاه احساس کردید که تغییری در بوی عطرتان ایجاد شده، آن را دور بیندازید.

لاک ناخن

عمر لاک ناخن‌ها (اگر خودشان خودبخود خشک نشوند)، کمی بیشتر از یک سال پس از باز کردن در آن است.

محصولات مراقبتی مو

عمر محصولات مراقبتی مو مانند شامپو، به مواد تشکیل‌دهنده آن بستگی دارد، اما این محصولات به‌طور کلی بین یک تا دو سال سالم می‌مانند؛ البته اگر پیش از اتمام این زمان، نشانه‌هایی مبنی بر خراب شدن محصول دیدید، حتما آن را دور بیندازید.

شایسته عسگریان
نویسنده: شایسته عسگریان


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :