کلاه های بابک حمیدیان؛ تنوع و جذابیت را ترکیب کنید

“من معمولا در فصل زمستان و به خاطر سرمای هوا کلاه روی سرم می‌گذارم. البته موهایم ریخته و پیشانی بلندم هم یکی از دلایل کلاه گذاشتنم است.”

این را بابک حمیدیان می‌گوید؛ هنرپیشه‌ای که بیشتر وقت‌ها تیپ اسپرت و جین‌پوش دارد و برای همین به راحتی دستش را دراز می‌کند و از کلکسیون کلاه‌هایش یکی را بر می‌دارد و روی سرش می‌گذارد. البته این بازیگر که جسارت گذاشتن کلاه‌های زیادی را روی سرش داشته، از کلاه شاپو گرفته تا کلاه بافتنی راه راه رنگی. شاید باورش چندان راحت نباشد که زمانی نه خیلی دور، کلاه گذاشتن مردان به اندازه چارقد و چادر سرکردن زنان لازم بود. در آن دوران حتی کلاه را نشانه مردی و مردانگی می‌دانستند و یکی از قسم‌های معروفشان هم این بود: «به کلاه مردانه‌ات قسم!» و تا حدی اهمیت این موضوع زیاد بود که روحانیون، کاسب‌ها و بعضی از مردم عادی زیرعمامه یا کلاه اصلی‌شان عرق‌چین می‌گذاشتند که اگر یک وقتی کلاه‌شان افتاد چیزی روی سرشان باشد.

فلت کپ

کلاه های بابک حمیدیان

کلاه صاف یا فلت کپ یکی از محبوب‌ترین مدل‌های بابک حمیدیان است؛ البته که این کلاه در بین کلاه‌های مردانه حسابی طرفدار دارد و همیشه پرفروش بوده. حمیدیان کلاه فلت خاکستری‌اش را در مناسبت‌های مختلف از جشن و جشنواره و شادی تا کنسرت و مراسم خاکسپاری عباس کیارستمی روی سرش گذاشته. اگر می‌خواهید این کلاه نقطه کانونی و مرکز توجه ظاهرتان باشد شما هم مثل او تی‌شرت کلاسیک یقه گرد و پیراهن یقه دار بپوشید البته شلوار جین راسته تیره رنگ بیشتر از شلوار پارچه‌ای ظاهر شما را تکمیل می‌کند درهر حال کنار هم قرارگرفتن این آیتم‌ها ظاهرتان را غیررسمی ولی کاملا هماهنگ و برازنده می‌کند.

قانون کلاه فلت کپ: آن را با لباس‌هایی در رنگ‌های متضاد ست کنید. به این ترتیب چه در لباس‌های غیررسمی و چه در لباس‌های مجلسی شیک به نظر می‌رسید. به عنوان مثال با کلاه سرمه‌ای لباس خاکی یا خاکستری بپوشید.

کلاه های بابک حمیدیان

انواع کلاه فلت کپ: بد نیست بدانید که پنج نوع کلاه صاف وجود دارد که فرق خیلی کمی با هم دارند: گتسبی (GATSBY)، راننده (DRIVING)، روزنامه‌فروش (NEWSBOY)، پسر نانوا (BAKER BOY) و شاه ماهی (HERRING BOY). تفاوت بین آن‌ها اغلب به عرض و شکل لبه، زاویه و طرح پارچه مربوط می‌شود.

اولین کلاه‌های تخت را مردان طبقه کارگر سرشان می‌گذاشتند به خاطر همین نام انواع این کلاه از مشاغل گرفته شده است.

کلاه های بابک حمیدیان

کلاه فدورا

کلاه های بابک حمیدیان

این مدل با رنگ سیاه را حمیدیان در اختتامیه سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر روی سرش گذاشته بود. کلاه فدورا از آن دسته کلاه‌هایی است که به عنوان یک اکسسوری شیک به حساب می‌آید. مخصوصا طرح‌های لبه پهن این نوع کلاه در رنگ‌های تیره در ترکیب با کت پشمی خیلی محبوب هستند. بابک حمیدیان هم این کلاه را با یک کت بلند سه دگمه با طراحی مدرن پوشیده بود. این نوع کلاه انواع لبه پهن و لبه باریک‌تر دارد و می‌توانید آن را با خیال راحت به جز روزهای برفی و خیلی سرد در همه روزهای خنک سال روی سرتان بگذارید.

کلاه های بابک حمیدیان

تاریخ فدورا: در اواخر قرن نوزدهم میلادی بیشتر مردم طبقات بالا و ثروتمند جامعه از آن استفاده می‌کردند ولی در اوایل قرن بیستم و طی صنعتی شدن اروپا بیشتر از قبل از این کلاه استقبال شد و مردم عادی هم روی سرشان گذاشتند و فورا تبدیل شد به یک اکسسوری ضروری برای هر کت و شلواری. در آن دوره این نوع کلاه در فیلم‌های هالیوودی زیاد به تصویر کشیده می‌شد و روی سر کارآگاهان خصوصی، گانگسترها، رئیس باندهای مختلف و البته شخصیت‌های شیک‌پوش دیده می‌شد. اخیرا فدورا بین زن‌ها هم طرفدار پیدا کرده است.

کلاه های بابک حمیدیان

کلاه بیسبال

کلاه های بابک حمیدیان

کلاه دیگری که بابک حمیدیان نشان داده به آن علاقه زیادی دارد، کلاه بیسبالی است که شناخته‌شده‌ترین کلاه دوران ماست. این کلاه به عنوان نماد لباس غیررسمی به حساب می‌آید. مدل کلاه بابک از نوع بیسبالی فیت است یعنی برخلاف دو نوع دیگر کلاه‌های بیسبالی کش یا نوار برای تنظیم اندازه ندارد. این کلاه در هوای خنک با انواع کت و بارانی‌های سبک وزن جور در می‌آید. در فصل تابستان هم در یک استایل مناسب می‌تواند به یک تی‌شرت استاندارد شخصیت بدهد.

کلاه های بابک حمیدیان

هدف کلاه بیسبال: همان‌طور که از اسمش پیداست از دسته کلاه‌های اسپرت به حساب می‌آید که هم خانم‌ها و هم آقایان در هر سنی که باشند آن را انتخاب می‌کنند. مشخص است که هدف اول طراحی این کلاه سایه انداختن روی چشم بازیکنان بیسبال و محافظت پوست صورتشان در برابر نور خورشید بوده ولی سال‌ها بعد وقتی پخش مسابقات ورزشی از تلویزیون زیاد شد این کلاه به طور گسترده به مردم معرفی شد و مردم عادی هم از آن استفاده کردند و بعد به دنیای مد و فشن هم راه پیدا کرد طوری که چهره‌های مشهوری مثل جی‌زی کلاه بیسبالی روی سرشان گذاشتند و برند گوچی نمونه‌های لوکس آن را تولید کرد و دیگر به عنوان یک اکسسوری مهم شناخته شد و اغلب ترند فصل‌های بهار و تابستان بوده است.

کلاه بینی

کلاه های بابک حمیدیان

این کلاه را هم بایک برای روزهای سرد زیاد روی سرش گذاشته و البته که در دنیا مد و فشن، این نوع کلاه یکی از شیک‌ترین سرپوش‌های امروزی و اکسسوری مد روز به حساب می‌آید. این کلاه می‌تواند هر لباسی را کامل می‌کند. کلاه بینی به دلیل طرح گشاد روی هر سری قرار می‌گیرد. آن‌ها در قسمت پشت سر شل هستند و فضای زیادی برای موها فرام می‌کنند. نام BEANIE از کلمه «BEAN» به معنی لوبیا گرفته شده و تقریبا شکل این کلاه را توصیف می‌کند. کارگران از این مدل کلاه استفاده می‌کردند تا موها را از صورتشان دور نگه دارند. در دنیای امروز انواع کلاه‌های بینی مخصوصا از طرف جوانان فقط برای گرم نگه داشتن در زمستان یا محافظت در برابر باد یا باران استفاده نمی‌شود بلکه آن‌ها را با شلوار جین و کت و شلوار هم می‌پوشند تا ظاهری شیک داشته باشند. این مدل کلاه آنقدر طرفدار پیدا کرده که با انواع جنس‌ها تولید می‌شود و نه تنها در فصل سرد سرپوش مورد علاقه خیلی‌هاست بلکه برای روزهای گرم هم کم طرفدار نیست. انواع سبک‌تر و از جنس پارچه‌ای آن را می‌توان با تی‌شرت ترکیب کرد و در تمام طول روز پوشید حتی در یک محیط رسمی مثل یک دفتر.

عرق چین

کلاه های بابک حمیدیان

بی‌شک در فهرست کلاه‌های مورد علاقه بابک حمیدیان عرق‌چین جایگاه ویژه‌ای دارد. خیلی از عکس‌هایی که از این بازیگر منتشر می‌شود او را با کلاه سنتی عرق‌چین نشان می‌دهد. درست است که خیلی از ماها را این کلاه به یاد پدربزرگ‌هایمان میر اندازد اما در دنیای امروز یک اکسسوری خاص به حسای می‌آید که هر کسی از آن استفاده نمی‌کند.

کلاه های بابک حمیدیان

عرق‌چین در لغت نامه نوعی کلاه بی‌لبه از پارچه نازک یا بافته که فقط قسمتی از سر را می‌پوشاند، تعریف شده است. گفته می‌شود قدمت این کلاه به چهارهزار سال قبل از میلاد برمی‌گردد. عرق‌چین امروزه بین اقوام مختلف هم رواج دارد.

کلاه های بابک حمیدیان

کلاه مشهدی

کلاه های بابک حمیدیان

بابک حمیدیان در یک برنامه تلویزیونی گفته علاقه خاصی به کلاه مشهدی دارد. این کلاه وقتی لبه آن برگردانده می‌شود شباهت زیادی به کلاه بافتنی ساده و البته انواع کلاه بینی کلاسیک (CLASSIC BEANIE HAT) دارد فقط بلندی کمتری نسبت به آن‌ها دارد و نمی‌تواند روی گوش‌ها را بپوشاند ولی کامل روی جمجمه را می‌پوشاند و فضای خالی ایجاد نمی‌کند.

مصی روشن
نویسنده: مصی روشن


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :