چگونه بیرون از منزل، سرهمی بپوشیم؟

سرهمی یا همان جامپ‌سوت، اولین بار در سال ۱۸۹۰ و توسط یک آمریکایی از جنس جین ساخته شد. در سال‌های اولیه، این لباس برای چتربازان استفاده می‌شد تا راحت‌تر در هوا معلق باشند و فرود راحت‌تری داشته باشند؛ سپس کارگران و تعمیرکاران ازنوع دیگری از آن به‌عنوان لباس کار استفاده کردند و کمی بعد این لباس فراگیر شد و خانم‌ها و آقایان زیادی از آن استقبال کردند.

ad banner

مطالب مرتبط:

سرهمی زنانه را چگونه ست کنیم؟

معرفی چند مدل سرهمی برای خانم‌های شیک‌پوش

چند نکته برای پوشیدن لباس مجلسی سرهمی

جامپ‌سوت چیست؟

جامپ‌سوت، لباسی است یک تکه که همانطور که از نامش پیداست، یک‌سره دوخته می‌شود و از بالا تا پایین بدن را پوشانده و باتوجه به نوع و مدلش آستین بلند، آستین کوتاه، پاچه‌بلند و پاچه کوتاه است و می‌تواند مدل‌های مختلف یقه داشته باشد. این لباس در ایران نیز طرفداران زیادی دارد، اما ممکن است بسیاری از شما به‌دلیل اینکه جامپ‌سوت، همان بلوز و شلوار یک‌سره است و تقریبا شکل اندام را نشان می‌دهد، از پوشیدن آن صرفنظر کنید. در این مطلب، چند شیوه پوشیدن سرهمی را بدون اینکه با قوانین و عرف لباس پوشیدن در ایران مغایرت داشته باشد، به شما می‌آموزیم.

نکته

  • جامپ‌سوت، انواع و مدل‌های مختلفی دارد که یکی از معروف‌ترین آن‌ها اورآل است که درواقع همان لباس سرهمی پیشبندی کارگران است که معمولا از جنس جین ساخته می‌شود. بیلرسوت یا بلرسوت، واژه‌ای ترکی از کشور ترکیه است که به اورآل گفته می‌شود و در ایران نیز جا افتاده است.
  • برخی تصاویر استفاده شده، مناسب با شئونات لباس پوشیدن در اماکن عمومی در ایران نیستند. به‌دلیل موجود نبودن عکس‌های کاملا مناسب با مطلب، ما تنها به نوع لباس، دوخت و رنگ آن‌ها اشاره داریم و منظورمان انتخاب عینا همان لباس‌ها نیست.

با ما همراه باشید.

جامپ‌سوت با کت جین

یکی از رایج‌ترین انواع جامپ‌سوت در ایران، همان سرهمی پیشبندی جین یا بیلرسوت است. این لباس، استایلی کژوآل به شما می‌دهد، بنابراین اگر قصد دارید بیرون از منزل، چنین لباسی بپوشید، می‌توانید یک کت جین همراه آن تن کنید (ارتفاع آن را باتوجه به سلیقه شخصی و شرایط موجود، خودتان انتخاب کنید). در روزهای گرم سال نیز می‌توانید از کت جین کاغذی استفاده کنید که خنک است. همراه این استایل می‌توانید اسنیکرز، کتانی، کفش تخت یا عروسکی و صندل بپوشید.

جامپ‌سوت با کت همرنگ

اگر استایل مونوکروم را می‌پسندید یا اینکه دوست ندارید سرهمی پوشیدنتان بیش ازحد به چشم بیاید، می‌توانید یک کت یا مانتو کتی همرنگ با جامپ‌سوتتان بپوشید. بدین ترتیب، قدبلندتر نیز به‌نظر می‌رسید. در این مورد، در انتخاب رنگ لباس دقت کنید. چون تنها یک رنگ در استایلتان استفاده می‌شود، باید حتما با رنگ پوستتان همخوانی داشته باشد. اگر بازهم ظاهری قدبلندتر می‌خواهید، کفش همرنگ بپوشید و درغیر این‌صورت، کفشی با رنگ متضاد انتخاب کنید.

جامپ‌سوت با مانتو کتی

مانتو کتی یا همان کت بلند، بهترین همراه روزهای گرم سال است. شما می‌توانید این مانتو را همراه سرهمی بپوشید و برای انتخاب مانتو کتی مناسب، به نوع یقه سرهمی، جنس سرهمی، رنگ و دوختش دقت کنید تا بتوانید مانتویی مناسب برایش انتخاب کنید. در این استایل می‌توانید کفش‌های پاشنه‌دار نیز بپوشید.

 

جامپ‌سوت با کت تک

اگر جایی که می‌روید، یک مجلس مهمانی رسمی یا یک دیدار رسمی است و می‌توانید لباس کوتاهتری بپوشید، بهتر است که کت تک را برای پوشیدن روی سرهمی انتخاب کنید.هرچه مهمانی، رسمی‌تر، رنگ لباس شما سنگین‌تر و تیره‌تر؛ مثلا می‌توانید سرهمی مشکی و کت سفید بپوشید یا برعکس. دقت کنید که همراه این استایل حتما باید کفش زنانه رسمی، مثل پامپ یا کفش نوک‌تیز پاشنه‌دار بپوشید و ترجیحا از کیف دستی همرنگ کفش استفاده کنید.

جامپ‌سوت با پانچو یا شنل

پانچو یا شنلی از جنس حریر غیر بدن‌نما، یکی از بهترین گزینه‌ها برای لباس‌های تابستانی است، زیرا شما را تا حد زیادی از گرما نجات می‌دهد. شما می‌توانید پانچو را خودتان نیز با استفاده از دو شال به‌راحتی درست کنید.

چگونه در خانه و بدون هزینه، لباس‌های قدیمی را تغییر کاربری بدهیم یا نو کنیم؟

با انتخاب یک پانچوی بلندتر و گشادتر می‌توانید آن را همراه سرهمی بپوشید.

 

جامپ‌سوت و جلیقه

شما می‌توانید با انتخابی درست به نحوه جامپ‌سوت پوشیدنتان نیز تنوع بدهید. اینبار برعکس عمل کنید؛ جامپ‌سوتی آستین بلند انتخاب کرده و روی آن جلیقه بپوشید. این استایل تقریبا اسمارت‌کژوآل بوده و می‌توانید همراه با آن، هم کفش راحتی و هم کفش پاشنه‌بلند بپوشید.

جامپ‌سوت گشاد بدون کت

در آخر هم باید بگوییم که بعضی از جامپ‌سوت‌ها به‌اندازه کافی گشاد هستند و به تونیک و شلوار شباهت زیادی دارند. درصورت مناسب بودن شرایط و باتوجه به سلیقه خودتان می‌توانید این نوع سرهمی‌‌ها را بدون کت یا مانتو بپوشید.

شایسته عسگریان
نویسنده: شایسته عسگریان


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :