شایسته عسگریان در
0

نگاهی به کالکشن جدید شنل در فشن شوی پاریس

فشن شوی جدید برند شنل با نام métiers d’art یا کارگاه هنر در پاریس برگزار شد؛ فشن شویی بدون حضور مارک لاگرفلد بزرگ و با حضور مدل‌های معروفی همچون جی‌جی حدید. این فشن شو برای اولین بار پس از کوکو شنل افسانه‌ای با مدیریت و کارگردانی هنری یک زن کارش را به روی صحنه برد؛ ویرجینی ویارد فرانسوی، همکار لارگرفلد.

هرچند که فشن شوی شنل به‌دلیل اعتراضات مردمی در پاریس و ناآرامی فضای شهر، یک روز با تاخیر اجرا شد، اما این موضوع چیزی از شکوه و زیبایی‌اش کم نکرد.

این فشن شو که به‌نوعی آن را «بازگشت به خانه» نامیدند (زیرا پس از مدت‌ها شنل دوباره به پاریس و به سالم  Grand Palais برگشته بود) ارائه‌ای بود برای بزرگداشت دست‌اندرکاران قدیمی برند و طرح‌های موجود در این کالکشن از خلاقیت‌های کوکو شنل الهام گرفته شده بودند. درواقع ویرجینی ویارد قصد داشت به همگان نشان دهد که باوجود اینکه خلاقیت و شیوه‌های طراحی شنل تغییراتی کرده و مدرن شده، اما همچنان بر اصول خود استوار است و چهارچوب‌های کلی و دیرینه این برند دست نخورده مانده است. حتی بخشی از سالن اصلی اجرا نیز با الهام از منزل مسکونی کوکو در پاریس ساخته شده بود. ویارد برای طراحی صحنه از دوست قدیمی‌اش «سوفیا فورد کاپولا»، کارگردان برنده اسکار هالیوود و دختر فوردکاپولای بزرگ کمک گرفته بود. ابتدای سالن با درختان کریسمس تزیین شده بود و سپس در طول مسیر گل‌های کاملیا و تزیینات براق و پرزرق‌وبرق دیده می‌شد. علاوه بر آن تاخیر یک روزه در اجرای این فشن شو باعث شد تا بانیان آن برای تهیه اتاق‌هایی به‌منظور اقامت مهمانان در همان سالن به فکر بیفتند تا مهمانان برای رفت‌وآمد در میان شلوغی‌ها دچار مشکل نشوند. علاوه بر آن در این شو از گلدوزها و پردوزهای حرفه‌ای این برند که با ساعت‌های متمادی کار دست‌دوز، هنرشان را به طرفداران شنل عرضه می‌کنند، تشکر به‌عمل آمد. به همین دلیل می‌توانید در بسیاری از طراحی‌های این کالکشن، آثاری از گلدوزی، پر و برودری دوزی را مشاهده کنید. درکل ویارد قصد داشت کالکشنی با این مضمون ارائه کند: «خانم‌ها چگونه می‌توانند لباس‌های قدیمی را دوباره در دنیای مدرن بپوشند؟» در ادامه، کالکشن بازگشت به خانه را بررسی می‌کنیم.

 

سیاه و سفید، نشان همیشگی شنل

همانطور که می‌دانید، یکی از مهمترین خصیصه‌های طراحی لباس کوکو شنل، استفاده از رنگ‌های سیاه و سفید، به‌خصوص در کت‌وشلوار است. این المان را می‌توانید در بسیاری از لباس‌های کالکشن موردنظر مشاهده کنید.

 

زنجیر کمر، یادآور دهه ۷۰میلادی

یکی دیگر از المان‌های قدیمی که در زمان خودش طرفدارهای بسیاری داشت، زنجیرهای طلایی کمر و همینطور کمربندهای براق و طلایی است. ازطرفی شنل به طراحی لباس‌هایی با ترکیب رنگ‌های مشکی و طلایی معروف است. ویارد سعی کرد در این کالکشن، این دو مولفه را ترکیب کند و از زنجیرها و کمربندهای طلایی برروی لباس‌های مشکی استفاده کند.

لباس‌های ابر و بادی

تکنیک رنگ کردن لباس به‌صورت ابر و بادی یا همان tye-dye تکنیکی قدیمی و پرطرفدار است که مدتیست دوباره درمیان جوانان و نوجوانان مد شده است. ویارد برای مدرن‌سازی طرح‌هایش از این ویژگی استفاده کرده و مدل‌هایش را با چنین تیشرت‌هایی روانه فشن شو کرد.

کیف کوچک دستی، همراه همیشه کوکو شنل

کیف دستی کوچکی که به کلاچ معروف است را می‌توان در بسیاری از عکس‌های کوکو شنل در دستان او دید؛ البته کیف‌های شنل اکثرا مشکی و طلایی با زنجیر براق هستند، اما ویرجینی امسال درجهت مدرن‌سازی این کیف‌ها در طراحی آن‌ها از رنگ‌های قرمز و قهوه‌ای استفاده کرد.

 

مهمانان فشن شو

کریستین استورات که مدت‌هاست سفیر برند شنل به‌شمار می‌آید، با لباسی از همین برند در فشن شو شرکت کرد. از دیگر مهمانان این مراسم می‌توان به پنه لوپه کروز اشاره کرد که در سال‌های قبل نیز در فشن شوهای شنل حضور داشته و عکس‌هایی از او در کنار کار لاگرفلد در اینترنت موجود است. ماریون کوتیارد و لیلی رز دپ، دختر جانی دپ نیز مهمان مراسم بوده‌اند که همگی آن‌ها با لباس‌هایی مشکی از برند شنل در مراسم حضور پیدا کردند.

mobile_sticky_top ad banner


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :