باندانا چیست و چه کاربردهایی در استایل دارد؟

باندانا یکی از آیتم‌های پرطرفدار است که همیشه راه خود را به عرصه‌ها و فرهنگ‌های مختلف باز کرده است. باندانا کابردهای مختلفی دارد و هم خانم‌ها و هم آقایان امروزه از آن حتی به عنوان سربند، پابند، دستبند و یا برای بستن مو استفاده می‌کنند.

 

ریشه باندانا

کلمه باندانا در واقع یک فعل هندی است که به معنای “بستن” است. ریشه خود آیتم باندانا به جنوب آسیا و خاور میانه در قرن 17 برمی‌گردد. این آیتم مربعی که در رنگ‌های مختلف موجود است، امروزه به فرهنگ‌ها و خرده فرهنگ‌های بسیاری وابسته است.

باندانا در دنیای فشن

در دنیای فشن، از باندانا با هدف‌های مختلفی استفاده می‌شود و تقریبا با هرچیزی ست می‌شود. برای مثال در یکی از هفته‌های مد سال 2017، چالشی با هشتگ#TiedTogether  به معنای “متصل به هم” راه افتاد و از طراحان خواسته شد تا همگی یک باندانای سفید بپوشند که نشانه وحدت کل بشر بدون در نظر گرفتن جنسیت، نژاد و دین باشد.

باندانا و موسیقی

اسطوره موسیقی هیپ هاپ، ایسپ راکی (A$AP Rocky) اکثر مواقع در کنسرت‌ها و حتی عکس‌هایی که در توییترش می‌گذارد، باندانایی زرد رنگ می‌پوشد که به او هویت خودش را می‌دهد. ممکن است باندانا تنها یک تکه پارچه رنگی باشد، اما همیشه نقش بزرگی را در خرده فرهنگ‌های سرکشی مانند هنرمندان و طرفداران هیپ هاپ ایفا کرده است.

استایل کابویی

استایل کابویی هیچوقت قدیمی نشده و همیشه بخشی از دنیای فشن بوده است. حتی خارج از دنیای فشن، شاهد فرهنگ و استایل کابویی هستیم. برای مثال بازی ویدئویی رستگاری سرخپوست مرده (Red Dead Redemption 2) دوباره استایل کابویی را بین مردم نسل جدید محبوب کرد. در غرب وحشی، باندانا بیشتر جنبه کاربردی دارد تا استایلی و از مردم در برابر نور آفتاب و گرد و خاک محافظت می‌کنند. در استایل کابویی، باندانا را معمولا دور گردن گرده می‌زنند.

استایل گنگی

همانطور که می‌دانید، گنگ‌های خلافکار برای شناسایی دشمنان و دوستان خود، رنگی خاص برای گنگ خود مشخص می‌کنند. چه چیزی بیشتر از یک باندانای رنگی می‌تواند به کار افراد یک گنگ بیاید؟ باندانا هم سبک است و هم در رنگ‌های متفاوت موجود است. گنگ‌های مختلف برای دزدی و اعمال جرم‌های دیگر، صورت خود را با باندانا می‌پوشانند، به همین علت گاهی اوقات باندانا نشانه خشونت و قانون‌شکنی است.

استایل ژاپنی

باندانا همیشه به طور مکرر در ژاپن ترند می‌شود. علت ترند شدن باندانا، طراحانی ژاپنی هستند که به سمت طراحی کلاسیک و آمریکایی گرایش دارند. برای مثال هیدئاکی شیکاما، همیشه در کلکسیون‌هایش از بانداناهایی با طرح وینتج استفاده می‌کند. شیکاما می‌گوید که طرح باندانا همیشه بخش بزرگی از زندگی‌اش بوده است. طرح باندانا فقط به معنی “آمریکایی بودن” نیست بلکه به فرهنگ هیپ هاپ و اسکیترها اشاره دارد. شیکاما به طرح ترمه بر روی باندانا علاقه زیادی دارد.

 

 

chadmin
نویسنده: chadmin


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :