جواهرات و زیورآلات

تاریخچه حلقه ازدواج

تاریخچه حلقه ازدواج
نوشته شده توسط مهشید

انگشتر عروسی يا حلقه نامزدی و کاربرد آن در فرهنگ هاي مختلف معانی متفاوتی دارد که در طول قرن ها دستخوش تغييرات گسترده ای شده است. مثلا پيش از قرن بيستم در آمريکا فقط زنان حلقه به دست می کردند اما از قرن بيستم زن و شوهر هر دو مشتری حلقه نامزدی و حلقه ازدواج شدند. تاريخچه حلقه نامزدی به قرن ها پيش باز می گردد که در اين مطلب به آن خواهيم پرداخت و چگونگی شکل گيری اين رسم و آداب آن را در تاریخچه حلقه ازدواج بررسی خواهيم کرد.

تاریخچه حلقه ازدواج

منشا
باور بر اين است که اولين نمونه های حلقه ازدواج در مصر باستان و به ۶۰۰۰ سال پيش باز مي گردد، حلقه هایی از جنس طلا و نقره که بين زوج ها رد و بدل مي شده است. آن ها فرم گرد را انتخاب کردند چون نماد ابديت بود و عشق پايدار بين زن و مرد را نشان مي داد. آن ها حلقه را در دست چپ و در انگشت چهارم می کردند چون معتقد بودند در اين انگشت رگی وجود دارد که مستقيما به قلب متصل است. پس از مصر رسم حلقه ازدواج به تدريج در شرق و سپس غرب توسعه يافت.

تنوع حلقه ها
در هر دورانی مدل های مختلفي از حلقه های نامزدی رواج داشته است مثلا در دوران بيزانس حلقه ها تصوير حضرت عيسي را داشتند. حلقه های پازلی نيز ابتدا در زمان خلفای بغداد مرسوم بودند و سپس به غرب راه يافتند، در طول قرن ۱۶ و ۱۷ ميلادی مردان اروپایی موظف بودند يک انگشتر نگين دار به همسر خود هديه دهند. اين انگشتر ها دو حلقه بودند که با هم چفت می شدند و در مراسم عروسي هر يک از زن و مرد يکي از آن را به دست می کردند و پس از عروسی زن هر دو را با هم به دست می کرد.

جنس و شکل حلقه ها
در کشور های غربی جنس حلقه ها از طلای زرد يا سفيد يا پلاتين و يا پالاديوم است که اخيرا حلقه هايي از جنس سيليکون هم توليد شده اند. استفاده از فلزات گران به معناي ارزش و اهميت ازدواج است. اخيرا حک کردن نام زوج ها روي حلقه نيز باب شده است. در بيشتر کشور ها مرسوم است که حلقه مرد ساده و بدون تزئين و حلقه زن دارای نگين باشد.

تاریخچه حلقه ازدواج

انگشتر الماس
اولين حلقه الماس شناخته شده که به عنوان حلقه نامزدی به کار رفته در قرن پانزدهم ميلادی توسط شاهزاده اتريش به ماري بورگوندي داده شد که اول نام وي با قطعات الماس روي حلقه کار شده بود. پس از آن حلقه های الماس بين زوج ها باب شد و هر چه الماس بزرگتر بود نشان دهنده منزلت بالا تر خانواده داماد بود. با کشف معادن الماس در کشورهاي مستعمره آفريقایی در قرن نوزدهم استفاده از الماس در حلقه ها شايع شد.

مطالب مرتبط:

۱- جديد ترين مدل ها حلقه نامزدي براي خانم هاي جوان

۲- راهنماي خريد حلقه عروسي

۳- ۵ قانون استفاده از انگشتر و حلقه

درباره نویسنده

مهشید

کارشناس ارشد طراحی صنعتی، طراح لباس، تصویرساز و نویسنده مد

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.