۹ عادت بد که موها را ضعیف می‌کند

۲۴ فروردین ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۱۶

توسط استاد مد و لباس

2,710 بازدید

۹ عادت بد که موها را ضعیف می‌کند

قطعا حتی اگر با پاي خودتان به سلماني مراجعه كنيد و بگوييد نیمی از موهای‌تان را كوتاه كند باز هم دوست ندارید نازک‌تر و ضعیف شدن موهای‌تان را ببینید. اين را هم بدانيد كه حتي در صورتی که بیش از حد معمول هم ریزش مو دارید، باز هم برای نجات تارهای باقیمانده مو فرصت دارید. دکتر آلن بومان، جراح پیوند مو و پزشک متخصص مو مركز دانشگاهي یوکاراتان می‌گوید: «بسیاری از جنبه‌های سبک زندگی ما از آنچه می‌خوریم تا نوع فرم دادن به موها همگی روی قدرت و استقامت تارهای موی ما تاثیر دارند. خبر خوب اینکه داشتن موهای ضخیم‌تر فقط نيازمند چند تغییر ساده در نوع و سبک زندگی است.» در ذیل “۹ عادت بد که موها را ضعیف می‌کند”  عنوان می‌شود.

9 عادت بد که موها را ضعیف می‌کند

 چرا ولرم بهتر است؟

۱-دوش گرفتن با آب داغ
دکتر رایان ولتر، جراح پیوند مو ساکن بوستون مي‌گويد:«آب داغ تارهای مو را درست مانند پوست بدن، خشک و بی‌آب کرده و پس از حمام موها شکنندگی و ریزش بیشتری پیدا می‌کنند. آب داغ نه تنها هنگام شست‌وشو چربی‌های محافظت‌کننده مو را از بین می‌برد، بلکه گرمای بیش از حدی که به منافذ پوست می‌خورد از تولید چربی جلوگیری می‌کند و می‌تواند به ریشه مو آسیب برساند و باعث ریزش بسیار زیاد مو شود.»خيلي ساده هنگام استحمام درجه حرارت آب را چند درجه پایین بیاورید. دوش با آب ولرم را انتخاب کنید و سعی کنید با سردترین درجه حرارت ممکن موهای خود را بشویید.

سشوار داغ ممنوع 

۲-استفاده از ابزارهاي حالت‌دهنده مو
حرارت بسیار زیاد هنگام فرم دادن و مرتب كردن مو به پروتئین‌هاي محافظ پوشش سطحی مو آسیب می‌رساند. دکتر باومن می‌گوید: «هنگامی که بافت محافظ و پوشش مو آسیب‌دیده باشد، تعادل رطوبت در موها مختل می‌شود و مو بیشتر در معرض شکنندگی قرار می‌گیرد.» استفاده از سشوار را محدود کنید و سعی کنید فقط هفته‌ای دو یا سه بار با درجه سرد آن را به‌کار ببرید. همیشه از اسپری‌های محافظ حرارت که مانعی برای کاهش گرما است و اصطکاک ایجاد می‌کند، استفاده کنید.

اگر پروتئين نخوريد 

۳-رژیم‌های غذایی سخت و بی قاعده
خود را هميشه گرسنه نگهداشتن، به جای صرف انرژی برای ساختن مو، بدن را مجبور به هدایت انرژی به سمت اعمال ضروری‌تر مانند کمک به عملکرد قلب و مغز می‌كند. به گفته دکتر پارادی میرمیرانی، متخصص پوست در والدیو در واقع در این زمان است که بیماری بي‌اشتهايي عصبي يا انوركسيا نوروزا که از نشانه‌های بارز آن ریزش شدید موست، تشخیص داده می‌شود. بهترين كار اين است كه یک رژیم غذایی سالم با مقدار کافی پروتئین گوشتی مانند ماهی، مرغ، عدس و لوبیا داشته باشید. او شرح می‌دهد که «مو عمدتا از پروتئین تشکیل شده است. اگر این ماده به اندازه کافی دریافت نشود، می‌تواند تنها دلیل عدم رشد یا ریزش مو باشد.» شما بايد روزی ۵۰ گرم یا حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد کل کالری دریافتی خود را به پروتئین اختصاص دهید.

با ملايمت موهاي‌تان را خشك كنيد 

۴- بدرفتاری با موهای خیس
یکی دیگر از ۹ عادت بد که موها را ضعیف می‌کند این است؛ موهای ما هیچ‌وقت شکننده‌تر و ضعیف‌تر از زمانی نیست که با H2O یا آب اشباع شده باشد، چرا که محافظ پوشش مو کمی حالت برجسته پیدا می‌کند. برس کشیدن یا شانه زدن موها در حمام و به دنبال آن خشک کردن با حوله با حرکات تند و تهاجمی، تغییر ناگهانی تمام‌عیاری را برای آسیب رساندن به مو ایجاد می‌کند. پس از حمام و تا وقتی موها خیس هستند سعی کنید موها را شانه نزنید. پس از دوش گرفتن آب موها را با یک حوله نرم بگیرید.

موهاي‌تان را غل و زنجير نكنيد

۵- محکم بستن موها
دکتر دوریس دی، متخصص امراض پوستی با تخصص بهداشت مو در شهر نیویورک، می‌گوید:«اگر عادت دارید موهای خود را سفت دم‌اسبی کنید یا ببافید، توجه داشته باشید این مدل مو فشار زیادی بر فولیکول‌های مو وارد آورده، به آنها آسیب رسانده و ایجاد شکاف‌هایی می‌کند که به تدریج آنها را از بین می‌برد. این عمل می‌تواند منجر به کچلی در اثر کشش شود؛ شرایطی که در آن فولیکول‌های مو به تدریج سست شده و رشد موها نیز غیرممکن مي‌شود.» پس موها را شل ببندید! سعی کنید تا حد امکان موها را پایین ببندید به‌خصوص موقع خواب موها را ببندید چون کشیده شدن مو روی بالش می‌تواند اصطکاک زیادی ایجاد کند.

گول تبليغات را نخوريد 

۶- استفاده از محصولات نگهدارنده مو برای مدت‌طولانی
اگر اسپری یا ژلی که استفاده می‌کنید ادعا می‌کند تمام روز موهای شما را سفت نگه می‌دارد، در واقع اين محصول تارهای موي شما را محکم می‌کند تا حالت خود را از دست ندهند. دکتر میرمیرانی خاطرنشان می‌کند: «این محصولات معمولا الکل زیادی دارند که موها را خشک و شکننده می‌کنند. موقعی که بخواهید موهای خود را شانه یا برس کنید، این قسمت‌های باقی مانده باعث خرد شدن مو و ریختن آن می‌شود.» از مصرف هرگونه ماده‌ای که موها را سفت و چسبناک می‌کنند خودداری کنید. در عوض، محلول‌های نرم نگهدارنده‌ای مانند کرم‌های فرم‌دهنده را انتخاب کنید که موها را مرطوب و سالم نگه می‌دارند و هنگام شانه زدن ایجاد اصطکاک نمی‌کنند.

9 عادت بد که موها را ضعیف می‌کند

اگر سرتان مي‌خارد

۷ – خاراندن سر
به گفته دکتر باومن، حالت خارش سر (مثل چیزی که به دلیل التهاب پوستی سبوریک به وجود می‌آید) می‌تواند منجر به ریزش مو به علت خراش ناشی از آسیب به مو شود. در واقع به محض اینکه پوشش مو آسیب ببیند، تارهای مو دچار شکنندگی می‌شوند. خارش سر را با شامپویی که حاوی سلینیوم، زینک پیریتیون یا روغن درخت چای است از بین ببرید. اگر فرآورده‌های موجود در فروشگاه‌ها کمکی نکردند، دکتر شما می‌تواند برای‌تان شامپوی ضد قارچ یا کف کورتیزول تجویز كند.

شايد به اين قرص‌ها حساسيت داريد

۸- مصرف قرص‌های جلوگیری از بارداری
اگر شما از آن دسته از خانم‌هایی هستید که به خاطر تغییرات هورمونی ریزش مو پیدا کرده‌اید، مصرف قرص‌هاي جلوگیری از بارداري نامناسب می‌تواند موهای شما را ضعیف كند. دکتر باومن در این مورد مي‌گويد: «قرصی که حاوی هورمون‌هاي مردانه يا آندروژن باشد می‌تواند برای کسانی که به آندروژن حساسیت دارند و از این حساسیت آگاهی ندارند، ایجاد ریزش مو كند.» پس از قرص‌های ضدبارداری‌ای استفاده کنید که دارای میزان کمتری آندروژن هستند. اگر می‌خواهید بدانید که دچار حساسیت به آندروژن هستید یا نه، پزشک متخصص ترمیم و کاشت مو می‌تواند یک آزمایش سریع ژنتیک DNA از شما بگیرد.

اگر هپلي هستيد

۹- نشستن مو به اندازه کافی
آخرین موضوع از ۹ عادت بد که موها را ضعیف می‌کند این است؛ امروزه که شامپوهای مخصوص موهای خشک در قفسه‌های مواد بهداشتی و آرایشی فروشگاه‌ها فراوان یافت می‌شود، بهتر است به جای کم شستن موها از این شامپوها استفاده کنید تا بتوانید بیشتر موها را بشویید. شست‌وشوی کم آنقدرها هم برای مو خوب نیست. به گفته دکتر دی: «موادی که روی سر و مو قرار می‌گیرد یا شوره بسیار زیاد روی سر باعث مسدود شدن فولیکول‌های مو مي‌شود.» اگر یک روز موهای‌تان را نشویید، اتفاقی نمی‌افتد اما در صورتی که این کار تبدیل به یک عادت شود، باقیمانده مواد، کثیفی و چربی می‌تواند منافذ روی سر را مسدود كند. هر دو روز یک بار حتما سر خود را بشویید به‌خصوص اگر زیاد عرق می‌کنید یا از مواد حالت‌دهنده موی فراوانی استفاده می‌کنید. برای جلوگیری از خشکی زیاد، از شامپوهای بدون سولفات استفاده کنید.

مطالب مرتبط:

۱-  موخوره چیست؟ و چگونه از آن جلوگیری کنیم؟

۲- نکات کلیدی قبل از رنگ کردن موها

۳- تقویت موها با خوردنی هایی که نمی دانستید

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

.: درباره ما :.

چه بخواهید چه نخواهید، بیشتر مردم عقلشان به چشمشان است و از روی ظاهر قضاوت می کنند. چیزی که معمولاً در نگاه نخست به چشم می آید، لباس شماست. کارشناسان اعتقاد دارند که ۹۰ درصدِ نظر مردم راجع به شما در ۹۰ ثانیه اول ملاقات شما شکل می گیرد و شما هیچ وقت فرصت دیگری برای تغییر دادنِ تاثیر اولیه به دست نخواهید آورد. تحریریه چی بپوشم در تمام محتوای تولیدی خود به فرهنگ ایرانی اسلامی توجه داشته و از ارایه محتواهای خلاف قوانین رایج کشور جدا خودداری خواهد نمود.

.: خـبرنامه :.

با عضویت در خبرنامه “ چی بپوشم ” میتوانید از آخرین مقالات آمــوزش ها, ست لباس فصلی و...زودتر از دیگران با خبر شوید کافیست لیمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید و بر روی ثبت نام کلیک کنید تا در خبرنامه ما عضو شوید

آرایش چشم استایل بازیگران اصول انتخاب لباس اصول انتخاب لباس مناسب اصول انتخاب کفش مردانه اصول خوش پوشی اصول درست لباس پوشیدن اصول شیک پوشی اصول لباس پوشیدن اصول پوشیدن کت و شلوار انتخاب رنگ لباس انتخاب رنگ کت و شلوار انتخاب ساعت مچی انتخاب شلوار جین انتخاب لباس مجلسی انتخاب لباس مردانه انتخاب پیراهن مردانه انتخاب کت و شلوار انتخاب کت و شلوار مردانه اکسسوری برند لاکچری برند مشهور برندهای مشهور برندهای مشهور مد بوت زنانه ترفند خوشتیپ شدن تناسب اندام جواهرات خوشتیپ خوشتیپ بودن خوش تیپ بودن خوشتیپ شدن خوشتیپ شدن آقایان خوش پوشی راز خوشتیپ شدن آقایان رازهای زیبایی و شیک پوشی راهنمای خرید رنگ لباس زیبایی پوست ست کردن رنگ لباس سلامت پوست شلوار جین شلوار جین زنانه شلوار جین مردانه شلوار زنانه طراح لباس عطر عطر و ادکلن عینک آفتابی لباس لباس زمستانی لباس زنانه لباس شب لباس عروس لباس مجلسی,مدل لباس مجلسی,لباس شب,مدل لباس شب لباس مجلسی زنانه لباس مردانه لباس پاییزی مانتو,مدل مانتو,مانتو مجلسی,مدل مانتو مجلسی مانتو مجلسی مدل لباس شب مدل لباس مجلسی مدل مانتو مدل مانتو مجلسی مدل مو مراقبت از مو مراقبت از پوست نکات خوشتیپ شدن پالتو پالتوی زنانه کاهش وزن کت زنانه کت و شلوار کت و شلوار مردانه کفش زنانه کفش مجلسی کفش مردانه کفش پاشنه بلند کمد لباس کیف زنانه
  • logo-samandehi
  • ©چی بپوشم / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است